Parazitska HGK dijelila nagrade, Plenković došao pa hvalio vladu

Foto: HGK

Hrvatska gospodarska komora (HGK) je dodijelila nagrade Zlatna kuna najboljim gospodarstvenicima za poslovne rezultate u 2023. godini, a u kategoriji velikih tvrtki dobitnik je Končar - distributivni i specijalni transformatori. Najuspješnija srednja tvrtka je Calvados club, splitska putnička agencija vodeća u Hrvatskoj u segmentu luksuznog i iskustvenog turizma.

Dobitnica Zlatne kune u kategoriji malih trgovačkih društava je vinkovačka inženjerska tvrtka Hidrocibalae, specijalizirana za obradu i analizu prostornih podataka u istraživanju mora. Zlatna kuna za najuspješniju banku uručena je Hrvatskoj poštanskoj banci, dok je nagrada za najbolje društvo za osiguranje u prošloj godini pripala Croatia osiguranju.

Dobitnik Zlatne kune za životno djelo je Alojzije Sobočanec, koji je bogatu profesionalnu karijeru punih 50 godina gradio kao čelnik čakovečke tvrtke Međimurjeplet, a poduzetničku odvažnost potvrdio je osnivanjem tvrtki PANA i PANA Windows.

Plenković: Rast nam je među najvećima u EU

Premijer Andrej Plenković rekao je na dodjeli nagrada da je hrvatsko gospodarstvo brzorastuće i vibrantno te da ovogodišnji rast vlada projicira na 3.6 posto, što je među najvećim stopama u EU. Inflacija bi prema njegovim riječima na godišnjoj razini trebala biti tri posto, a udio javnog duga u BDP-u 58.9 posto.

Plenković je istaknuo "rekordno visoku zaposlenost i isto tako rekordno nisku nezaposlenost te najviši razred kreditnog rejtinga kod dvije od tri najveće svjetske agencije, pri čemu se takva ocjena očekuje i od treće". Fokus vlade, prema njegovim riječima, bit će povećanje plaća i mirovina te priuštivo stanovanje, nakon što su ostvareni svi međunarodni ciljevi, a jedino preostaje članstvo u OECD-u, što se također uskoro očekuje.

Predsjednik HGK Luka Burilović je kazao kako je Hrvatska danas među najbrže rastućim ekonomijama Europske unije, uz visoku zaposlenost i stabilan rast uz pozitivne izglede. "Naše malo i otvoreno gospodarstvo ima puno toga za ponuditi, a ključ uspjeha je u jačanju konkurentnosti i internacionalizaciji poslovanja", kazao je Burilović i istaknuo kako fokus treba biti na demografiji, obrazovanju i tržištu rada.

Kao jedan od glavnih izazova naveo je dostupnost radne snage, napominjući kako gospodarstvo osjeća njen sve veći manjak.

HGK je stvorila Vidoševića, njemu se sudi zbog izvlačenja milijuna

Podsjetimo na nekoliko činjenica o HGK, počevši od toga da je Nadan Vidošević, kojem se sudi za milijunski kriminal, bio njen dugogodišnji predsjednik. Uhićen je sredinom studenoga 2013. godine, a u središtu optužnice je bila afera Remorker. Vidoševića se tereti da je iz HGK izvukao najmanje 39 milijuna kuna.

Igor Premilovac je prvi progovorio kako je preko svoje češke tvrtke Remorker naplaćivao fiktivne račune i oprani novac vraćao u Hrvatsku, a marketinški stručnjak Davor Komerički je Vidoševića povezao s lancem izvlačenja novca iz HGK. Osim njih, sporazumno su osuđeni i Vidoševićeva nekretninska savjetnica Vesna Rodić te Jasna Mrakovčić Grubić koja je priznala da je uz Vidoševića iz HGK izvlačila novac lažirajući kupnju umjetničkih slika.

Niz skandala HGK

Uz HGK se i u godinama nakon odlaska Vidoševića vezao niz skandala. Primjerice onaj kada su imali konferenciju u gradu u kojem je igrala hrvatska reprezentacija. 

>> Pogledajte ovu slučajnost, uhljebi iz HGK imaju skup u istom gradu gdje igra Hrvatska

Godine 2018. HGK je pod vodstvom Vidoševićevog nasljednika Luke Burilovića imao konferenciju baš u ruskom gradu u kojem je hrvatska nogometna reprezentacija igrala utakmicu na Svjetskom prvenstvu.

Firme nakon gašenja moraju 11 godina plaćati HGK da im čuva dokumentaciju

U javnosti je odjeknula i informacija da, nakon što poduzetnik ugasi tvrtku, što će s obzirom na poslovno okruženje sve češće biti slučaj, poslovne knjige i dokumentaciju mora predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori, što je propisano člankom 127. Zakona o trgovačkim društvima.

>> Ako gasite tvrtku, morate 11 godina plaćati HGK da vam čuva dokumentaciju

Iako je i ranije, naravno, postojala obveza čuvanja određene dokumentacije nakon gašenja tvrtke, računovođe je iznenadilo da će to raditi Hrvatska gospodarska komora. Čuvanje, barem za dokumentaciju u fizičkom obliku, nije besplatno, što poskupljuje zatvaranje tvrtke.

Pravilnik propisuje da se za dokumentaciju koja se čuva trajno (obračuni plaća, godišnji financijski izvještaji) plaća 10 godina pohrane - što bi značilo 3000 kn za metar dužni. Za ostalu dokumentaciju propisano je čuvanje 11 godina, što bi značilo da poslovne knjige zadnje godine treba čuvati 11 godina, prethodnu godinu 10 godina itd.

Uzmemo li za primjer mikrofirmu staru pet godina koja u šestoj godini pokrene likvidaciju i da prosječno ima četiri registratora godišnje, tj. dva metra dužna, od čega je metar dokumentacije koja se čuva trajno, dolazimo do iznosa od 28.500 kuna.

Večera od 100.000 kuna u jednom od najluksuznijih restorana u Berlinu

Početkom 2020. godine, kako je pisao Index, Hrvatska gospodarska komora organizirala je večeru u najluksuznijem i najelitnijem hotelu u Berinu - Adlonu. Večera je koštala gotovo 100.000 kuna, bez pića. Iz HGK su Indexu potvrdili da su večeru organizirali povodom nastupa Hrvatske kao zemlje partnera sajma Zeleni tjedan - Grüne Woche 2020. u Berlinu. Navode kako je u organizaciji nastupa Hrvatske u Njemačkoj sudjelovalo i Ministarstvo poljoprivrede, no HGK je sama snosila troškove večere koji su iznosili 13.230 eura, što je oko 100.000 kuna. 

>> Uhljebi iz HGK spiskali 100.000 kuna na večeru u najelitnijem hotelu u Berlinu

O kakvom se hotelu radi, govori činjenica da su ondje odsjedali britanska kraljica Elizabeta, Angelina Jolie, Brad Pitt, Lady Gaga te brojne druge svjetske zvijezde, a tamo je nastala i poznata snimka Michaela Jacksona koji je svog tada 8-mjesečnog sina Princea Michaela II držao prebačenog preko balkona, kako bi ga vidjeli njegovi obožavatelji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.