Premijer Andrej Plenković rekao je da će nova školska godina, na zahtjev određenih županija te s obzirom na trajanje turističke sezone, umjesto 2. rujna početi 9. rujna, poručivši da pritom nitko neće biti zakinut.
"Umjesto 2. rujna školska godina počet će 9. rujna s obzirom na trajanje turističke sezone i vremenske prilike", rekao je Plenković nakon sastanka sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina u Sisku.
Prema programu određen je fiksni broj školskih sati koji ne mora biti odrađen pa će se, ističe, tijekom godine to regulirati. "Nitko neće biti uskraćen da jedan dio nastave koji treba biti pružen učenicima slučajno zbog kasnijeg početka bude zaboravljen. To se neće dogoditi", poručio je.
O uvođenju rodnih studija
Vezano za poruke iz DP-a o najavljenom uvođenju rodnih studija, istaknuo je da je već odgovorio na to pet puta u zadnje vrijeme. "To su procedure koje se odvijaju na razini sveučilišta i Ministarstva znanosti", rekao je.
Kaže i da nije stigao gledati konferenciju za novinare Komisije "Iustitia et pax" Hrvatske biskupske konferencije, koja je izrazila zabrinutost u povodu najave uvođenja rodnih studija na zagrebačkom Filozofskom fakultetu te pozvala odgovorne u državi i društvu da promisle je li ih potrebno uvesti te o posljedicama koje takvi studiji mogu imati na odgoj djece.
Jednako tako, kaže, ne stiže gledati što se zbiva na okruglim stolovima, referirajući se na dva okrugla stola koja su održana danas u saboru - jedan Kluba zastupnika Domovinskog pokreta, u suradnji s udrugom U ime obitelji, na temu "Predstavljanje Izvješća o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice u 2023. godini", a drugi Kluba zastupnika Možemo na temu" Antirodni pokreti i nasilje nad ženama".
Komentirajući molitelje na glavnom zagrebačkom trgu, rekao je da svatko tko prijavi može održati okupljanje, poštujući propise. "Nisam ja tu sudac za ideje", dodao je.
O hakerskom napadu na KBC
Ponovio je da se procjenjuje šteta od nevremena u Bošnjacima, nakon toga ide zahtjev prema vladi, koja će nakon toga donijeti odluku i preraspodijeliti sredstva. Ocijenio je da je reakcija svih bila munjevita i da su se svi angažirali.
Osvrnuo se i na hakerski napad na KBC Zagreb, rekavši da bi se isto postavio i da su državni podaci bili u pitanju, odnosno da bi se držao onoga da se s kriminalcima ne pregovara.
"Što ćemo pregovarati s nekim tko je cyber kriminalac? Kad bismo mi kao država napravili tako nešto, mi ćemo platiti, a vi nam to vratite, napisali bismo si na čelo - meta, samo im uzmite, oni će vam dati pare. To nijedna država ne radi", poručio je premijer.
Istaknuo je i da potpredsjednik vlade Branko Bačić priprema strategiju stambene politike u okviru koje će se razmotriti "i pitanja koja se sad već nazivaju kao da je porez na nekretnine". "Imamo niz poreza koji se tiču imovine građana, sve to već postoji u nekoj drugoj formi", dodao je.
Premijer je naglasio da je cilj da dođe do obuzdavanja cijena kvadrata stanova ili kuća. "To je tema kojom ćemo se najviše baviti i mjere će ići u tom smjeru da priuštivost stanovanja bude realna", dodao je.
Komentirao je i Fortenovu i činjenicu da je Pavao Vujnovac postao većinski vlasnik. "Nama je najvažnije da kompanija funkcionira", rekao je.