POČINJE udarni turistički vikend u Hrvatskoj.
Već danas se na prometnicama i graničnim prijelazima gomilaju gužve.
HAK javlja kako je promet jutros pojačan na gradskim prometnicama i obilaznicama, autocesti A1 Zagreb-Split-Ploče između naplate Lučko i čvora Gornja Ploča u smjeru Dubrovnika, autocestama A2 Zagreb-Macelj, A6 Rijeka-Zagreb i A7 Rupa-Rijeka, duž Jadranske magistrale te na graničnim prijelazima.
Čekanja su na pojedinim graničnim prijelazima sa Slovenijom, BiH, Mađarskom i Srbijom, izvijestio je Hrvatski autoklub (HAK) u 7 sati. Najviše - tri sata - čeka se na ulazak u Hrvatsku na prijelazima Goričani I i II te na Maclju.
Dalmacija danas javlja kako se gužve gomilaju i u splitskoj trajektnoj luci. Kako kažu, putnici su nervozni zbog sveopćeg kaosa koji je nastao zbog gužve.
Oko 70 tisuća putnika ovoga će vikenda proći kroz splitsku zračnu i trajektnu luku, a sudeći po velikim gužvama sezona je, za razliku od prošlog covid-ljeta, u punom jeku.
Od Jelene Ivulić iz Jadrolinije Hina doznaje da će kroz tu gradsku trajektnu luku proći preko 45 tisuća putnika i 12 tisuća vozila. A da je riječ o pravoj navali na trajekte, ali i na brodove, dovoljno govori i podatak da će zbog velikog interesa putnika Jadrolinija tijekom jutra imati i izvanrednu liniju za Supetar na Braču.
"Trajekti su nam popunjeni, nastavljamo s pozitivnim rastom iz lipnja i prvog vikenda u srpnju. Nadamo se da nas u ovom pozitivnom rastu ništa neće omesti", kazala je Ivulić.
U zračnu luku za vikend će, pak, stići čak 160 aviona, od kojih je 120 komercijalnih linija i 40 privatnih, te 25 tisuća putnika.
"Brojke su iste kao i prošli vikend i možemo reći da je ovo srce sezone. Što se tiče lipnja, zabilježili smo oko 117 tisuća putnika, što je dobra brojka, a kada uspoređujemo to s lipnjem prošle godine, tada smo imali tek 26 tisuća putnika. Prošli mjesec smo imali najviše putnika od svih zračnih luka", kazao je šef službe prihvata i otpreme putnika Mate Melvan.
Direktor Hrvatske turističke zajednice (HTZ) Kristjan Staničić izjavio je da su naznake za ostatak glavne turističke sezone jako dobre, apeliravši na sve da budu odgovorni i pridržavaju se epidemioloških mjera jer o tome ovisi daljnji tijek turističke sezone.
Staničić je kazao da su Hrvatska i Kvarner prepoznati kao sigurne destinacije, a građane je pozvao da se cijepe u što većem broju.
Staničić je u petak sudjelovao na sastanku koji su organizirali HTZ i Turistička zajednica Kvarnera, a na kojemu su predstavljene promotivne aktivnosti HTZ-a na emitivnim tržištima do kraja 2021., s naglaskom na marketinške i PR kampanje te informacije o tijeku sezone i stanju na tržištima. Razgovaralo se i o očekivanjima od turističke sezone i važnosti očuvanja povoljne epidemiološke slike za daljnji tijek sezone.
"Cilj je da na kraju godine dođemo na oko 60 ili 65 posto ostvarenog u rekordnoj 2019.", rekao je direktor HTZ-a, dodavši da bi to ispunilo očekivanja i planove za ovu godinu.
Staničić je naveo da sada u Hrvatskoj boravi oko 640 tisuća gostiju, što je oko 50 posto više nego lani. Na Kvarneru boravi oko 125 tisuća gostiju, a pretežito je zauzet privatni smještaj.
Ideja je da se broj zaraza gleda po županijama, možda i subregijama
Odgovarajući na novinarsko pitanje o kriterijima za određivanje zona s obzirom na broj zaraženih osoba, Staničić je naveo da je jedna od ideja da se Hrvatska promatra po županijama, čak i po subregijama, s naglaskom na posebno promatranje otoka, jer su i oni "u zelenom". Rekao je da su u komunikaciji s Nacionalnim stožerom i da će i dalje komunicirati u tom pravcu.
"Danas je najbitnije da je Hrvatska i dalje zelena, ali valja je promatrati i u kontekstu konkurenata", rekao je Staničić dodavši da su Španjolska ili Portugal u crvenom te da nam to mora biti upozorenje da se treba pridržavati mjera i da se situacija sutra može i kod nas promijeniti.
O udarnom vikendu govorila je i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
"Pred nama su udarni vikendi ove ljetne sezone, gdje nas očekuje najveći broj turista te razdoblje kad je potrebno da budemo još pažljiviji i odgovorniji kako bismo održali povoljnu epidemiološku situaciju", kaže Brnjac.
Prema podacima iz sustava eVisitor, Dubrovačko-neretvansku županiju je od početka godine do danas posjetilo 187.000 turista koji su ostvarili 894.000 noćenja, što predstavlja rast od 47 posto u dolascima i 68 posto u noćenjima u odnosu na isto razdoblje protekle godine.
Najviše noćenja ostvarili su gosti iz Poljske (125.000) i Slovenije (87.000). Turizam ima veliku važnost za Dubrovačko-neretvansku županiju i kad je u pitanju njegov utjecaj na cjelokupno gospodarstvo županije, a posebice grada Dubrovnika.
Naime, prema podacima Svjetskog vijeća za putovanja i turizam (WTTC) iz 2019. godine, u gradu Dubrovniku je direktan doprinos turizma u BDP-u 17.8 posto pri čemu 95 posto ukupne potrošnje čine strani turisti.
Važno je napomenuti i kako je Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) jučer objavio ažuriranu kartu vezanu za stanje s koronavirusom.
Hrvatska je u cijelosti u zelenoj zoni, a hrvatski turistički konkurenti imaju probleme.
Bitan izuzetak su Španjolska i Portugal koji su većinom u crvenoj zoni koja označava najvišu incidenciju.
Portugalski turizam nalazi se u nezavidnoj situaciji dok zemlja prolazi kroz novi val pandemije. U posljednjih nekoliko dana su prešli granicu od 3000 novih dnevnih slučajeva, što se nije dogodilo od početka veljače.
Francuska je savjetovala svojim državljanima da izbjegavaju Portugal i Španjolsku ovo ljeto zbog brzog širenja delta soja.
"Vi koji još niste rezervirali ljetovanje, izbjegavajte Španjolsku i Portugal kao vaše destinacije, to je savjet iz opreza", rekao je državni tajnik za europske poslove Clement Beaune za javnu televiziju France 2.
Grčka, koja jako ovisi o turizmu, ukinula je većinu restrikcija za putovanja i zabavu, kao i nošenje maski na otvorenom jer je broj zaraženih dugo padao. No posljednjih dana ponovo brzo raste, a stručnjake osobito zabrinjava delta varijanta virusa. Na novoj korona-karti dijelovi Grčke su u narančastoj zoni.