Izbori bi u ovom trenutku bili opasni za Ukrajinu. Održavanje izbora usred borbe za opstanak nepotrebno bi ugrozilo ukrajinsku koheziju, a Kremlj bi imao razloga za slavlje, piše Politico.
Američki predsjednik Donald Trump i njegovi istomišljenici pozivaju na održavanje izbora u Ukrajini, a ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog prikazuju kao autokrata koji nije legitiman jer već neko vrijeme nije stao pred birače.
Njihovi argumenti su potpuno pogrešni i zabrinjavajuće usklađeni s narativom Moskve, piše politički komentator Politica, jednako kao i Trumpovo optuživanje Ukrajine da je započela rat. Zbog te tvrdnje je zaradio i opomenu bivšeg britanskog premijera Borisa Johnsona, koji je usporedio njegovu izjavu s tvrdnjom da je Amerika na Pearl Harbouru napala Japan.
Čak i najžešći politički kritičari Zelenskog, uključujući gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička, bivšeg predsjednika Petra Porošenka i bivšu premijerku Juliju Timošenko, odlučno su protiv održavanja izbora prije nego rat završi. Oni i drugi političari opozicije već dugo kritiziraju Zelenskog zbog njegovog načina vladavine, centralizacije moći i ovisnosti o uskom krugu prijatelja i savjetnika na koje se oslanja.
Kličko je dugo pozivao Zelenskog da razmisli o proširenju vlade, prestane se oslanjati na uski krug svojih savjetnika te formira vladu nacionalnog jedinstva koja bi mogla crpiti iz šireg bazena najboljih ukrajinskih stručnjaka.
Unatoč kritikama, Kličko, poput mnogih drugih, strahuje od izbora u ratnim okolnostima i destabilizacije koju bi Moskva mogla izazvati hibridnim napadima, baš kao što je to činila drugdje u Europi, najnovije u slučaju sumnjivih izbora u Rumunjskoj. "Izborna kampanja mogla bi uništiti zemlju iznutra", upozorio je Kličko tijekom prošlotjednog posjeta Bruxellesu.
Nema sumnje da je upravo to razlog zbog kojeg Kremlj potiče izbore. Teško je ne zaključiti da Trumpovo slaganje s Kremljom u ovom pitanju nije zasnovano na stvarnom strahu od stanja ukrajinske demokracije, već na pokušaju da se izazove nered u zemlji, oslabi Zelenskog i olakša nametanje lošeg mirovnog sporazuma Kijevu. Naravno, Trump to neće priznati, piše Politico.
"Diktator bez izbora", opisao je američki predsjednik Zelenskog u objavi na društvenoj mreži prošlog tjedna. Riječ je o izjavi koja olako zanemaruje činjenicu da je Zelenski ostvario pobjedu s ogromnom većinom prije nego što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, a koja mu je osigurala daleko veći udio glasova od one koju je Trump ostvario u bilo kojoj od svojih izbornih pobjeda.
Također, prema ukrajinskom ustavu se izbori ne održavaju dok je na snazi ratno stanje, kako bi se zemlja mogla bolje posvetiti svojoj obrani. Prema Politicu, Trumpovo predstavljanje sebe kao borca za demokraciju zapanjuje, s obzirom na to da je poricao rezultate američkih izbora 2020. godine, na kojima je izgubio, a sada je zatvorio programe financirane kroz USAID i Ministarstvo vanjskih poslova, čiji korijeni sežu još iz 1983. godine, kada je tadašnji američki predsjednik Ronald Reagan osnovao Nacionalnu zakladu za demokraciju. Trump prošlog mjeseca na svojoj inauguraciji demokraciju nije ni spomenuo.
Trump je 2018. godine srdačno čestitao ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu što je ponovno izabran za predsjednika. Taj potez je Trumpu donio oštru osudu tadašnjeg senatora Johna McCaina koji mu je poručio da američki predsjednik ne vodi slobodni svijet čestitajući diktatorima na pobjedi u lažnim izborima.
Politički komentatori jasno naglašavaju da bi održavanje izbora u Ukrajini, dok se zemlja bori za opstanak pod stalnim bombardiranjem i napadima te s velikim brojem raseljenih osoba, onih koji su u inozemstvu ili na bojištima, jednostavno bilo neizvedivo.
"Ukrajina bi trebala održati sljedeće izbore u trenutku kada zemlja bude mogla jamčiti sigurnost i demokratske standarde tih izbora. To nije moguće jamčiti tijekom rata", izjavili su Peter Erben i Gio Kobakhidze iz nevladine organizacije Međunarodna zaklada za izborne sustave.
Povijesno gledajući, tako je bilo i u drugim demokracijama za vrijeme rata, iako Trumpov izaslanik Keith Kellogg tvrdi suprotno. Primjerice, Britanija nije održavala izbore od 1935. do 1945. godine, a nitko nije dovodio u pitanje legitimnost tadašnjeg premijera Winstona Churchilla.
Novi Zeland također nije održao izbore tijekom Drugog svjetskog rata. Izbori su bili odgođeni i u Kanadi tijekom Prvog svjetskog rata, a Izrael je odgodio izbore tijekom Jordanskog rata 1973. godine.
Stoga je, zaključuje Politico, opravdano pretpostaviti, kao što to čine ukrajinski političari, da Trumpovo targetiranje Zelenskog nema nikakve veze s iskrenom brigom za zdravlje ukrajinske demokracije.
Bivši ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba izjavio je da je postao oprezan čim je Kellogg prvi put spomenuo tu temu nekoliko tjedana prije nego što je Trump otvoreno javno prozvao Zelenskog. "To sam smatrao prvim dokazom da Trump i Putin žele izbaciti Zelenskog", rekao je Kuleba.
Prema bivšoj potpredsjednici vlade Ivani Klimpuš-Cincadze, održavanje izbora u ovoj fazi bi ugrozilo Ukrajinu, posebno dok Ukrajina pokušava pronaći neko uporište u pregovorima između Trumpa i Putina iz kojih je isključena, a istovremeno raspravlja o tome što točno čini prihvatljiv sporazum o miru.
Ta rasprava bit će podijeljena i burna, a prema Cincadze, nije jasno bi li parlament podržao loš sporazum koji bi bio nametnut zemlji, čak i ako bi ga Zelenski podržao. Smatra da bi moglo doći i do prosvjeda, što bi svakako išlo na ruku Kremlju.