Čelnici država članica EU nastavljaju sastanak na vrhu raspravom o migracijama nakon što se prvi dan sastanka nisu mogli dogovoriti oko teksta zaključaka o migracijama. Osim migracija, na dnevnom redu su odnosi s Kinom, vanjski odnosi, stanje na sjeveru Kosova i gospodarska pitanja. Prvi dan summita čelnici su relativno brzo prihvatili zaključke u kojima osuđuju rusku agresiju i prihvaćaju obveze u pogledu sigurnosti Ukrajine, ali je rasprava zapela na pitanju migracija zbog Mađarske i Poljske.
Rasprava o migracijama prekinuta je sat i pol nakon ponoći i danas će se čelnici ponovno vratiti na to. Mađarska i Poljska protive se zajedničkom stajalištu koje su ministri unutarnjih poslova izglasali kvalificiranom većinom po kojem se uvodi načelo obvezujuće solidarnosti. To stajalište predviđa stroži postupak azila na vanjskim granicama za one migrante koji nemaju pravo na međunarodnu zaštitu i njihovo vraćanje u zemlje podrijetla ili tranzita.
Mađarska i Poljska traže konsenzus
Također bi po tom stajalištu svaka zemlja članica morala primiti određeni broj migranata godišnje ili, ako to ne želi, uplatiti za svakog odbijenog migranta u zajednički fond. Bez obzira na to hoće li biti zaključaka o migracijama, zajedničko stajalište koje su izglasali ministri unutarnjih poslova ostaje netaknuto.
Stoga je cijela rasprava poslužila Mađarskoj i Poljskoj da izraze svoje nezadovoljstvo i kažu da se o takvim stvarima treba odlučivati jednoglasno. Mađarska i Poljska su tražile da se u zaključcima istakne da će se o pitanju migracija odlučivati konsenzusom iako to nije predviđeno pravilima EU.
Prije radne večere, koja je bila posvećena isključivo pitanju migracija, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel pokušavao je u bilateralnim razgovorima doći do rješenja.
Posredovanje Meloni
Na stolu je bilo nekoliko ideja, između ostalog, i da migracija uopće ne bude u zaključcima, da se postojećem nacrtu dodaju neki elementi kako bi dobili suglasnost Mađarske i Poljske ili da postojeći nacrt bude usvojen kao izjava predsjednika Europskog vijeća, dakle, ne kao zajednički stav svih.
Prema diplomatskim izvorima, talijanska premijerka Giorgia Meloni pokušat će u petak prije sastanka približiti stajališta kako bi se ipak došlo do konsenzusa. Ona se protivi ideji da se odustane od zaključaka o migracijama. Nakon migracija čelnici će razgovarati o odnosima s Kinom.
Prema nacrtu zaključaka, čelnici bi, između ostalog, trebali pozvati Kinu kao stalnu članicu Vijeća sigurnosti UN-a da izvrši pritisak na Rusiju da prekine svoju agresiju na Ukrajinu. U raspravi o vanjskim odnosima bit će riječi i o napetoj situaciji na sjeveru Kosova i u zaključcima će čelnici pozvati na nove izbore u četiri općine sa srpskom većinom.