Foto: 123rf
HRVATSKI poduzetnici napravili su popis najvećih, ali i najbizarnijih nameta te poslali apel da se takva praksa zaustavi.
"Kod druge su nameti 135.000 kuna. Kod jedne je članarina HGK 13.000 kuna, kod druge je članarina HGK 41.000 kuna. Članarina turističkoj zajednici kod jedne iznosi 13.000 kuna, a kod druge 28.000 i te tvrtke bi mogle puno više rasti da ne plaćaju namete od kojih nemaju nikakvog kontraefekta", objasnio je za RTL.
Poslodavci su izračunali da im je najveći namet onaj za vode od preko 500 milijuna godišnje.
Turističkim zajednicama su iskeširali 214 milijuna kuna, a Gospodarskoj komori su u 2014. platili 144 milijuna.
Za spomeničku rentu otišlo je 104 milijuna kuna, a na održavanje šuma 172 milijuna kuna.
"Mi smo ovom tiskovnom konferencijom htjeli pokazati nelogičnost tih nameta. Ono što je veći problem jest što ne znamo zašto se ubiru i na što se kasnije troše. Jer povrat od većine tih nameta gospodarstvo apsolutno nema", istaknula je predsjednica HUP-a Gordana Deranja.
Poduzetnici žele točno znati što dobivaju od županija, općina, agencija i države za novac kojim tijekom godine pune proračun. Rasterećenja o kojima priča Vlada, tvrde, uopće ne osjećaju.
"Želim znati koliko točno ima nameta, tko donosi namete, da znamo koji su iznosi i da znamo na što se troše", rekao je glavni direktor HUP-a Davor Majetić.
Postoji i bizarna lista naknada koju predvodi ona za evidencijske naljepnice za označavanje i održavanje vatrogasnih aparata, ali i naknada za provjeru potpunosti dokumentacije u postupku izmjene rješenja o registraciji sredstava za zaštitu bilja.