Foto: FAH
VLADIMIR GLIGOROV, profesor na Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije, poznati ekonomski analitičar i vrstan poznavatelj ekonomskih prilika u istočnoj Europi, u razgovoru za Index analizirao je "reforme" koje je nedavno predstavila Vlada Tihomira Oreškovića.
To nisu sredstva, to su želje
"Također, polaže se dosta nade u prodaju imovine kako bi se poboljšalo stanje javnih financija, a tu je još nekoliko jednokratnih mjera. Konačno, koliko sam u stanju vidjeti "kvantifikacija" svih tih mjera je izostala, što ih čini više željama nego sredstvima".
Što biste prvo savjetovali Vladi Tihomira Oreškovića, a vezano za izlazak Hrvatske iz
"Nisam siguran da je Vlada dovoljno stabilna za odlučnije mere. Uostalom problemi su dijagnosticirani od strane Europske komisije, kojoj je ovaj program mjera i namijenjen.
Jasno je da ubrzani privredni rast zavisi od rasta izvoza i da tome na putu stoji niz strukturnih prepreka, a i nedostatak konkurentnosti. U osnovi, trebalo bi potaknuti rast robnog i izvoza usluga izvan turističkih, čiji će se rast svakako nastaviti.
Ni jedna ekonomska neravnoteža neće se korigirati
Za to su potrebni i mnogo bolji financijski sektor i još bolji institucionalni, pravi i administrativni sektori. I mnogo modernija Vlada u svakom pogledu, svakako i kada je riječ o javnim obavezama i izdacima. Agenda je ista već petnaestak godina, ali ista je i politička nespremnost".
Koliko je realan glavni cilj koji podrazumijeva gospodarski rast i otvaranje novih radnih mjesta u idućih 18 mjeseci?
"Prognozirani gospodarski rast sve do 2018. je veoma skroman. Isto se može reći i za smanjenje stope nezaposlenosti po anketi o radnoj snazi. Zapravo, od svih postojećih neravnoteža, čije smanjenje je osnovni cilj ovog programa, nijedna se neće značajnije korigirati u sljedeće tri godine, znači praktično za mandata ove Vlade, ako toliko potraje.
S ovakvim programom teško do rasta
Jednokratna devalvacija kune
U okviru pristupanja euru postavit će se i pitanje uravnoteženog tečaja, pa će se vidjeti je li eventualno potrebna jednokratna devalvacija. Već par godina je tekući račun u suficitu, jer je recesija, a uz to realni tečaj deprecirao. Pitanje je da li je to dovoljno da bi se eventualni brži rast mogao ostvariti iz rasta izvoza, a da se značajno ne poveća vanjskotrgovački deficit. To trenutno nije sasvim jasno.
Problem, međutim, nije u tome je li kuna trenutno precijenjena, već da li bi mogla biti fleksibilnija kako bi se izbjegao rizik precijenjenosti i kako bi se rizik promjene tečaja prebacio s centralne banke na poslovne i financijske subjekte. Hoće li to biti zahtjev Europske centralne banke kada se bude ušlo u proces prelaska na euro ostaje za vidjeti", zaključuje Gligorov za Index.