Petar Popović, profesor s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, gostovao je u središnjem Dnevniku HTV-a. Ustvrdio je kako Trumpovi razgovori s Rusijom u najboljem slučaju mogu rezultirati prekidom vatre.
"Ovaj Trumpov pristup i okvir koji je postavio za rješavanje problema će u najboljem slučaju završiti kao prekid vatre. Daleko je to od nekakvog mirovnog ugovora koji bi riješio problem na istoku Europe. Trumpova administracija trenutačno ima Ukrajinu jako nisko na listi vanjskopolitičkih prioriteta. Njima je broj jedan Kina, a broj dva Bliski istok", naveo je.
Napomenuo je kako je tu vrlo upadljivo glavno obećanje koje je Trump dao, a to je rezanje poreza. "Da bi izbjegao inflaciju, on mora rezati proračun, a jedan od najvećih usisavača proračuna je Pentagon i pomoć Ukrajini. Prije 10 dana je počela revizija u Pentagonu i on je poslao Elona Muska da to riješi. On je u žurbi da postigne sporazum", uvjeren je Popović.
[UŽIVO] Petar Popović U #HRTDnevnikUŽIVO 🔴 O turbulentnim zbivanjima u svijetu, u kojem se odnosi među velikim silama dramatično mijenjaju i njihovim posljedicama na Hrvatsku u #HRTDnevnik govori profesor na Fakultetu političkih znanosti izv. prof. dr. sc. Petar Popović
Objavljuje HRT Vijesti u Srijeda, 19. veljače 2025.
Istaknuo je kako Trumpov napad na Zelenskog nije nužno napad na Ukrajinu.
"To nije nužno Trumpov napad na Ukrajinu. Ovo je osobni napad na Zelenskog, a iz jednog konkretnog razloga. Prvo, ovaj atipični pristup dogovoru s Rusima - krenule su priče u medijima da će se mir napraviti iza leđa Ukrajine. To je pristup Trumpa koji je bio vidljiv u njegovom prvom mandatu, a to je da radi separatne ugovore sa stranama. SAD rijetko kad igra ulogu medijatora", napomenuo je.
"Uzmite Washingtonski sporazum između Srbije i Kosova. Dvije strane se dogovaraju s SAD-om. On nije otpisao Ukrajinu, to su rekli i Pete Hegseth i Keith Kellogg. Zašto se udara na Zelenskog? Jer je Zelenski svoj kredibilitet i političku sudbinu vezao za ulog da će ovaj rat dobiti i da će Ukrajina biti u NATO-u te da će se vratiti na granice prije aneksije Krima", dodao je.
Naglasio je kako je zapanjujuće vidjeti koliko je Europska unija razjedinjena. "Zapanjujuće je do koje je mjere Europa razjedinjena. Uz to, uzmite i problem da su europske političke elite potpuno nedorasle", naveo je. Smatra da je odvajanje SAD-a od Europe započelo još za Obamine administracije.
"To su trendovi koji su započeli prije 15 godina, a koje Europa tek sada otkriva. Problem je da je do buđenja Europe došlo prekasno. Ne znam hoće li, u slučaju prekida vatre, Europa taj trenutak moći iskoristiti. Prekid vatre znači samo odgodu rata", zaključio je.