Roba iz Kine svakodnevno se šalje u Bosnu i Hercegovinu, unatoč kritikama da ne zadovoljava uvijek standarde za kvalitetu proizvoda, izvještava Klix.ba. Osim toga, nije ispitan ni utjecaj proizvoda s Temua, kao ni korištenih materijala i kemikalija, na ljudsko zdravlje. Unatoč kritikama, interes za proizvode s te platforme u Bosni i Hercegovini ne jenjava.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), u BiH je do sada stiglo 468.975 narudžbi s Temua. U carinskoj ispostavi Sarajevo zaprimljeno je 72.759 narudžbi, pri čemu je najniža zabilježena cijena iznosila 72.41 KM (konvertibilnih marki). Najveća vrijednost ocarinjene robe iznosila je 1109 KM, prema navodima iz UIO-a.
Za pošiljke manje vrijednosti traži se oslobađanje od plaćanja pristojbi
Carinska ispostava Tuzla zabilježila je prijem 18.104 paketa s Temua, dok je u carinsku ispostavu Banja Luka stiglo 180.846 paketa. Prema informacijama, vrijednost pošiljki uglavnom je iznosila između 90 i 300 KM. Najveća pojedinačna pošiljka iznosila je 590 KM, odnosno oko 300 eura, ali je vraćena pošiljatelju jer primatelj nije želio platiti carinsku pristojbu.
U carinsku ispostavu Gradiška stiglo je 129.020 paketa s Temua, dok je u Trebinju zaprimljeno 68.246 paketa. Najveća zabilježena vrijednost narudžbe u Trebinju iznosila je 309 KM, dok je prosječna vrijednost bila ispod 100 KM.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), analiza dostavljene i predočene dokumentacije pokazuje da se radi o pošiljkama s robom zanemarive vrijednosti. Ove pošiljke, poslane direktno iz drugih država fizičkim osobama u Bosni i Hercegovini, na različite adrese, ne prelaze iznos od 300 KM po pošiljci.
Za takve pošiljke traži se oslobađanje od plaćanja uvoznih pristojbi, u skladu s člankom 207. Zakona o carinskoj politici u BiH te članovima 24. i 25. Odluke o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih pristojbi.
Kini je cilj svega možda prikupljanje stranih valuta
Carina se u BiH ne plaća za pakete u vrijednosti ispod 300 KM. Kada paketi stignu u Bosnu i Hercegovinu, prvo prolaze carinsku inspekciju, nakon čega ih preuzimaju poštanske službe za dostavu na odredišne adrese.
Ekonomski analitičari često upozoravaju na negativne posljedice globalnih platformi poput Temua, koje postaju sve popularnije među mlađim generacijama. Jedna od glavnih posljedica, kako ističu, jest smanjenje potrošnje u domaćim maloprodajama.
Dok se mnogi pitaju zašto Kina agresivnom kampanjom nudi širok asortiman proizvoda po izuzetno niskim cijenama, svjetski ekonomski analitičari smatraju da je cilj te strategije prikupljanje zaliha stranih valuta, poput eura i dolara.