Propalo brodogradilište "spašeno" je našim novcem. Što mislite o tome?

RADNICI Uljanika danas su dobili plaće nakon što je vlada dala jamstva da će vratiti kredit ako brodogradilište ne bude imalo novca, čime je nastavljeno ''spašavanje'' brodogradnje kojoj ni nakon 30 milijardi kuna novca poreznih obveznika koliko je na nju do sada potrošeno - očito nema spasa.

>> Vlada izdala jamstva za Uljanik

>> Linić: Brodogradilišta trebamo spašavati novcem od mirovina

>> Plaća radnicima Uljanika stigla, ali danas ne rade: "Moraju svi malo predahnuti"

Javnosti još uvijek nije poznat plan restrukturiranja brodogradilišta Uljanik. Vlada bi vrlo vjerojatno već odavno dala novac građana da se pokrpaju rupe u poslovanju firme koja na svakom svom proizvodu gubi novac, no situacija je sada nešto kompliciranija jer zbog pravila EU-a država ne smije davati izravnu pomoć, ali nema sumnje da bi usprkos tome sve opet mogli platiti hrvatski građani.

Linić ima "genijalno" rješenje koje bi se moglo svidjeti i Plenkoviću: ''Uzmite novac budućih umirovljenika''

Slavko Linić, bivši SDP-ov ministar financija koji se proslavio uništavanjem malih tvrtki i proganjanjem prodavača na tržnicama, došao je na, za njega, očekivanu ideju - da u spašavanju brodogradilišta sudjeluju mirovinski fondovi. Nije prvi put da se razne dubioze krpaju novcem budućih umirovljenika pa je vrlo vjerojatno da bi se ova ideja mogla dopasti i Plenkovićevoj vladi.

"Smatram da hrvatska vlada treba izvršiti obećanje i izvršiti isplatu plaća tijekom današnjeg ili sutrašnjeg dana. Izlaz za krizu je razgovor vlade o restrukturiranju, smanjenju dijela potraživanja, kroz restrukturiranje zainteresirati mirovinske fondove. Restrukturirala bi se proizvodnja koja bi dijelom išla u uslužne djelatnosti, a jačala bi i brodogradnja te bi se išlo u privatizaciju. Mirovinski fondovi su ključ za restrukturiranje, bilo bi to ulaganje hrvatskog novca u daljnje uslužne djelatnosti", predložio je Linić gostujući na N1 televiziji

"Vlada treba preuzeti inicijativu i okrenuti se jedinima koji imaju novca i mogu biti odgovorni u vođenju brodogradnje. Ne se oslanjati na one koji ne daju sredstva, nego prema onima koji imaju novce, pa te novce polako gurnuti u industriju i kroz restrukturiranje održati tu industriju", rekao je bivši SDP-ov ministar.

Uljanik je još 2012. bio dokapitaliziran s više od 100 milijuna kuna, a u dokapitalizaciji su sudjelovale neke od poznatih kompanija poput Croatia Osiguranja i Adrisa, ali i dva mirovinska fonda - PBZ-ov i Ersteov obvezni mirovinski fond.

Situacija u Uljaniku podsjeća na Petrokemiju

Situacija u Uljaniku podsjeća na situaciju u još jednoj propaloj industriji - Petrokemiji iz Kutine gdje je u posljednjih 20 godina uništeno 2,5 milijarde kuna kapitala.

Vlada je u svibnju ove godine od banaka otkupila potraživanja prema Petrokemiji u iznosu od 450 milijuna kuna nakon što je ta tvornica umjetnih gnojiva napravila gubitak iznad visine kapitala, zbog čega je trebala u stečaj.

Vlada je još 2014. godine dokapitalizirala Petrokemiju s 250 milijuna kuna, nakon što je propala privatizacija. Nekoliko godine kasnije firma je ponovno pred bankrotom. Prošle godine dobila je jamstva vlade od 350 milijuna kuna, a sada je država dugove preuzela na sebe.

Hoće li na kraju vlada preuzeti i Uljanikova jamstva, kada ne bude mogao vraćati kredite, ili će ''nagovoriti'' mirovince da novcem građana dokapitaliziraju propalo brodogradilište, i tako ga novcem budućih umirovljenika još koju godinu održi na životu, ostaje za vidjeti, jer je malo vjerojatno da je smislila neki model u kojem na kraju ceh neće platiti građani.

Što vi mislite o tome? Je li spašavanje propalog brodogradilišta našim novcem dobar potez ili krađa našeg novca?

*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.