Foto: FAH
SUMMIT premijera EU je po prvi put u svojim zaključcima izglasao potrebu regulacije problema različite kvalitete naizgled istih proizvoda za tržišta novijih i starijih država članica EU.
"Na slovačkom tržištu su u kategoriji bezalkoholnih pića pronađeni proizvodi s umjetnim i jeftinijim zaslađivačima te s više konzervansa. U mesnim i ribljim proizvodima je manji udio mesa nego u proizvodima za austrijsko tržište, a ista vrsta čaja kupljena na slovačkom tržištu ima slabiji okus i miris te dolazi u slabije kvalitetnim vrećicama. Takvi primjeri pokazuju da u nekim tvornicama postoje dva proizvodna pogona, jer se očito isplati varati potrošače iz siromašnijih članica koji nerijetko plaćaju više za lošiji proizvod", objašnjava zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan.
Slovačka inicijativa
Slovačku inicijativu je poduprlo sedam država članica. Do sada su tu inicijativu gurale Hrvatska, Bugarska, Rumunjska, Mađarska, Slovačka i Češka, a sad su se pridružile i Slovenija i Grčka. Njemačka je bila izričito protiv.
"Na razini EU sve se češće priča o ovome problemu. Povjerenica Europske komisije za zaštitu potrošača Vera Jourova je ovaj tjedan rekla da je problem dvostruke kvalitete očito zavaravanje potrošača. Raspravlja se o mogućim rješenjima koji uključuju i uspostavu Europske organizacije za zaštitu potrošača, ili pak proširenje legislative o zavaravanju potrošača", objašnjava Borzan.
Istraživanje koje Borzan provodi u suradnji s Hrvatskom agencijom za hranu će biti gotovo prije ljeta.
"Ovo je jedino istraživanje koje uključuje i deterdžente i higijenske proizvode. Nakon mojih rezultata, nitko neće moći tvrditi da je riječ o ukusu lokalnih proizvođača, jer ako to i stoji za hranu, sigurno nitko ne može dokazati da hrvatski proizvođači vole deterdžente koji slabije peru!", kaže Borzan.
Vijeće je u zaključku pozdravilo odluku Komisije da se pozabavi pitanjem različite kvalitete prehrambenih proizvoda na unutarnjem tržištu tako što će osnovati forum na visokoj razini o boljem funkcioniranju lanca opskrbe hranom. U visokom forumu sjedit će predstavnici nacionalnih vlada i predstavnici prehrambene industrije. Prvi sastanak je predviđen za lipanj.