Foto: Hina
Ruski predsjednik Vladimir Putin jučer je uputio snažnu kritiku vanjskoj politici Sjedinjenih Država na Bliskom istoku optuživši Washington za "dvostruku igru".
"Ako je borba neizbježna, moraš udariti prvi"
"Takozvana Islamska država je preuzela kontrolu nad golemim teritorijem. Kako je to moguće? Razmislite o tome: ako Damask ili Bagdad osvoje terorističke skupine, one će gotovo postati službena vlast i imati lansirnu rampu za globalno širenje. Razmišlja li itko o tome? Prije pedeset godina, ulice Lenjingrada su me naučile da ako je borba neizbježna, moraš udariti prvi".
Putin je razgovore o tome mora li Asad odstupiti nazvao "pogrešnima", ali priznao potrebu za dijalogom. "Koliko sam ja razumio iz svojih diskusija s Asadom, on je na to spreman. Ja sam ga pitao kako bi reagirao kada bi Rusija pronašla opozicijske grupe koje su uistinu spremne na borbu protiv terorista i odlučila im pružiti podršku, a on je na to odgovorio pozitivno," rekao je.
Podjela Sirije kao najgora opcija
> Šef američkih obavještajaca: U budućnosti vidim dezintegraciju Sirije i Iraka
Optužbe protiv Zapada je na marginama konferencije iznio i ruski veleposlanik u Ujedinjenom Kraljevstvu Aleksander Jakovenko rekavši da je jedini "logičan način" da se objasni britansko ponašanje u Iraku i Siriji njihova želja da IS svrgne Asada.
"Jedino objašnjenje"
"Ideja je bila da se makne Asada korištenjem sile i da se silom zauzme Damask. Ja ne vjerujem u teorije zavjera, ali to je jedini način da se objasni zašto niti SAD niti Britanija de facto nisu poveli poštenu borbu protiv IS-a," rekao je Jakovenko i dodao da je Britanija s brojem zračnih udara koje je izvela u Iraku "mogla uništiti čitavu regiju," ali je umjesto toga IS samo osnažio.
Veleposlanik je izrazio i nezadovoljstvo zbog kritika da je 80 posto ciljeva koje je za sad pogodila Rusija nevezano s Islamskom državom, rekavši da je prošlog tjedna zatražio od Britanaca da podjele obavještajne informacije i sugeriraju mete, ali je bio odbijen, prenosi Guardian.
"Mi pažljivo promatramo Sirijsku slobodnu vojsku. Mi razumijemo da tamo nema jedan zapovjedni centar i da pojedine divizije imaju različite ciljeve. Ali ako među sirijskim pobunjenicima uistinu ima boraca koji su spremni na borbu protiv IS-a, koji je naš glavni neprijatelj u Siriji i ako mislite da postoje zapovjednici i drugi kontakti koji bi koristili za suradnju, mi bismo vam bili zahvalni na informacijama," rekao je Jakovenko o svojim nastojanjima i ponovio da su ona "odbijena".