Putnici tužili CrowdStrike zbog otkazanih letova

Foto: EPA

Skupina putnika podnijela je danas tužbu protiv američke tvrtke za kibernetičku sigurnost CrowdStrike, tražeći odštetu za odgođene i otkazane letove zbog problematičnog ažuriranja programa za zaštitu od hakerskih napada koje je srušilo IT sustave širom svijeta.

softvera suočila se s novim pravnim problemom Pravni problemi američke tvrtke za kibernetičku sigurnost CrowdStrike, zbog prošlomjesečnog globalnog prekida rada računala, dobili su svoj nastavak budući da su ih u ponedjeljak tužili i zrakoplovni putnici čiji su letovi bili odgođeni ili otkazani.

Plavi ekran smrti diljem svijeta

Sredinom srpnja CrowdStrike je upozorio klijente upozorio da njegov program „Falcon Sensor” za zaštitu od hakerskih napada 'ruši' Windowse, što se na računalima očituje 'plavim ekranom smrti'. Microsoftov operativni sustav ugrađen je u informatičke sustave širom svijeta i njegovo rušenje omelo je rad bolnica, zaustavilo zračni promet i emitiranje televizijskih programa i poremetilo poslovanje banaka.  

U prijedlogu skupne tužbe, podnesenom saveznom sudu u Austinu, Steven Bixby, Julio Del Rio i Jack Murphy tvrde da su se IT sustavi srušili zbog CrowdStrikeovog nemara pri testiranju i aktiviranju softvera.

Mnogi su putnici, u pokušaju da stignu na odredište, potrošili stotine dolara na smještaj, obroke i alternativni prijevoz, neki su izostali s posla ili su razvili zdravstvene probleme budući da su bili prisiljeni spavati na podu u zračnog luci, naglasili su tužitelji.

Traže odštetu

CrowdStrike bi trebao platiti kompenzaciju i kaznenu odštetu svim putnicima čiji je let prekinut, smatraju tužitelji, ustvrdivši da se pad sustava "apsolutno mogao predvidjeti", s obzirom na prošlogodišnje prizemljivanje letova Southwest Airlinesa i drugih prijevoznika zbog problema s tehnologijom.

Odgovor CrowdStrikea priziva usporedbu s reakcijom na tužbu dioničara zbog pada vrijednosti dionice, za nekih tridesetak posto, primjećuje Reuters.

„Smatramo da je tužba neutemeljena i odlučno ćemo braniti tvrtku”, stoji u priopćenju CrowdStrikea.

Američki zrakoplovni prijevoznik Delta Air Lines objavio je da bi mogao pokrenuti pravni postupak protiv CrowdStrikea zbog otkazanih više od 6.000 letova i trošak od 500 milijuna dolara. U nedjelju CrowdStrike je odbacio optužbu za nemar, otklonivši odgovornost za probleme Delta Air Linesa i ustvrdivši da je prijevoznik odbio ponuđenu pomoć..

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.