Porezni savjetnik: "Država je vjerovnicima Agrokora uzela desetke milijuna eura"

Foto: Panonia Solutions

HRVOJE ZGOMBIĆ renomirani je porezni stručnjak, ovlašteni revizor te sudski vještak za financije i računovodstvo. Direktor je tvrtke Panonia Solutions d.o.o. čija je jedina zadaća organizacija i koordinacija povrata PDV-a za klijente. Posljednjih mjeseci u javnosti je predstavljen projekt „Povrat PDV-a“ kojim se poziva sve vjerovnike Agrokora, ali i drugih insolvencijskih postupaka kao što su stečajevi ili predstečajevi, koji su morali platiti PDV državi na nenaplaćene fakture da pokrenu postupak povrata PDV-a do zaključno 31. 12. 2024. jer nakon tog datuma zastupa zastara. Iz tog razloga krucijalno je da se zahtjevi za povrat PDV-a u slučaju Agrokor podnesu prije isteka ove godine.

Gospodine Zgombiću, možete li pobliže objasniti proces kojim je država od poduzetnika uzela novac na nenaplaćene fakture? O kojem iznosu se radi?

Svaka isporuka nekog poreznog obveznika oporeziva je određenom stopom PDV-a. Međutim, u postupku izvanredne uprave nad društvima iz sustava Agrokor, ali i u mnogim drugim insolvencijskim postupcima, stečajnim i predstečajnim, dolazi do situacije u kojoj vjerovnici ne uspijevaju naplatiti svoje fakture, ali država od njih i dalje naplaćuje PDV za koji smatra da joj pripada. Primjerice, ako vjerovnik insolvencijskog dužnika ima nenaplaćenu fakturu koju je prijavio i priznata mu je u insolvencijskom postupku u iznosu od 125.000 kuna (u kunama jer Projekt obuhvaća tražbine do kraja 2023. godine), u iznosu fakture sadržan je PDV u iznosu od 25.000 kuna (ako se radi o isporuci na koju se obračunava opća stopa PDV-a od 25 posto). Ako se vjerovnik po zaključenju insolvencijskog postupka namiri 10 posto, dakle 12.500 kuna, u toj svoti namirenja nalazi se i 2.500 kuna PDV-a. Ostatak iznosa nenamirenog PDV-a od 22.500 kuna vjerovnik u okvirima dopuštenih rokova može potraživati od države. 

Kako vjerovnici u slučaju Agrokor onda mogu doći do svog novca?

Na jedan od dva moguća načina – prvi je da se ulove u koštac s birokracijom i pravnim postupcima koji su formalno mogući ali zakomplicirani preko svake mjere. Drugi način je da se jave društvu Panonia Solutions koje okuplja niz poreznih savjetnika, odvjetnika i drugih stručnjaka koji, kao i ja, imaju višegodišnje iskustvo u ovakvim i sličnim postupcima. Želim napomenuti kako smo prije ovog projekta proveli detaljne analize koje su pokazale da poduzetnici vjerovnici uistinu imaju pravo na novce koje su uplatili u državni proračun, u skladu sa zakonima Republike Hrvatske i Europske unije. Nama u Panonia Solutions treba nekoliko dana da svaki pojedini zahtjev za povrat PDV-a obradimo i pripremimo, tako da je realan krajnji rok uistinu blizu, sredinom prosinca. 

Kako u tom slučaju funkcionira suradnja između društva Panonia Solutions i klijenata?

Društvo Panonia Solutions za svoje klijente snosi sve troškove postupka povrata PDV-a. U to ulaze troškovi već navedenih stručnjaka, ali i svi ostali troškovi vođenja, praćenja i zastupanja u svim fazama postupka povrata PDV-a do njegovog okončanja, koji obuhvaćaju: upravni postupak pred poreznim tijelima, upravni spor pred Upravnim i Visokim upravnim sudom, postupak pred Ustavnim sudom, postupak pred Sudom EU i postupak pred Europskim sudom za ljudska prava te eventualno postupak pred EU komisijom. Spremni smo na mogućnost da pravna borba s državom potraje nekoliko godina, ali cijelo to vrijeme teče u korist poreznih obveznika – onih koji se odluče ući u postupak povrata PDV-a – zatezna kamata trenutačno iznosi oko 12 % te se počinje primjenjivati 30 dana od dana kad je zahtjev predan.

Sve dodatne informacije o o projektu povrata PDV-a možete pronaći na Internet stranicama www.pdv.hr.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.