U POZADINI borbe akademske zajednice protiv privatizacije i komercijalizacije znanosti i visokog obrazovanja, sindikalist Vilim Ribić vodi borbu da članovi njegovog sindikata ne pristupe ovome štrajku. Iako bi po prirodi stvari riječi "sindikat" i "štrajk i borba za radnička prava" trebale ići rukom pod ruku, kod hrvatskih se sindikalista već puno puta pokazalo da to nije slučaj.
> "S obzirom na bahatost Ministarstva bilo je za očekivati da će 'akademici' stupiti u štrajk"
Politika izignorirala mišljenje akademske zajednice
Akademska solidarnost traži da se akademska zajednica uključi u izradu nacrta zakona, a ne da se ignorira. "Vlada je prijedloge uputila u saborsku proceduru, a da se na te primjedbe sveučilišne zajednice i pravne struke nije ni osvrnula. Takvo postupanje Vlade izraz je prijezira prema hrvatskoj akademskoj zajednici. Time je prestala svaka nada u dijalog između Vlade i sveučilišta o ovim prijedlozima", isticao je Pravni fakultet u svojim priopćenjima, upozoravajući kako su ključne odredbe Fuchsovog zakona neustavne i već viđene u mnogim državama jugoistočne Europe u kojima su slične promjene zakonskog okvira dovele do uništenja javnog obrazovanja na korist privatnih učilišta koja pružaju neadekvatno obrazovanje.
Sindikat "upozorava" - prijete vam otkazi!
U silnoj borbi da Fuchsov zakon prođe glasanje u Saboru, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja poslao je svojim članovima mail u kojem tvrdi da štrajk nije opravdan niti za njega ima zakonskog temelja, sa "upozorenjem članovima" da "sudjelovanje u protuzakonitom štrajku može imati teške posljedice po sudionike u štrajku (prestanak ugovora o radu), po samu organizaciju (naknada štete) i po čelne osobe koje organizacija zastupa (kazne). "Nije ovo prijetnja, ali je zastrašivanje. Šanse da netko zaista dobije otkaz ako štrajka su minimalne i mahanje time kao nekom izvjesnom opcijom je zlonamjerno i tendenciozno", komentirala nam je mail jedna članica sindikata koja je željela ostati anonimna.
I dok akademska zajednica tvrdi da je Fuchsov prijedlog zakona neustavan, Ribić tvrdi da je ovaj štrajk nelegalan te poziva članove sindikata (koji za članstvo u sindikatu plaćaju 52 kune mjesečno) da budu "mirni i kritični prema propagandi iz redova akademske sebičnosti". U tome su imali i potporu jednog visokotiražnog dnevnog lista te se u svojim mailovima na te tekstove i pozivaju. Iz Ribićevog sindikata tvrde da će se školarine subvencionirati u punom iznosu čime je ostvaren princip besplatnog školstva, da je Ministarstvo predvidjelo povećano financiranje sustava u idućim godinama uslijed povećanih troškova reformom i da je obrazovanje kao "javno dobro" navedeno kao princip u obrazloženjima zakonskih tekstova. "Štrajk je dopušten samo za pitanja iz kolektivnog ugovora", upozorava sindikat dodajući da su oni za radnike sve isposlovali.
Nakon "zastrašivanja" otkazom uključe li se u štrajk, u mailu se ocrnjuju i svi oni koji su se javno opredijelili za štrajk: "Najavljeni štrajk nije ništa drugo nego borba protiv besplatnog
obrazovanja, za očuvanje postojećeg sustava. To je borba za postojeću profitnu i komercijalnu orijentaciju naših fakulteta. Teška je zloupotreba ili diletantizam tvrditi kako će novi zakoni dovesti do komercijalizacije".