GUVERNER Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski u svom se današnjem obraćanju javnosti obrušio na banke koje su pokušale "napraviti presedan" - putem Vlade su pokušale izvršiti pritisak na HNB, kako bi zajednički dogovorili tečaj.
> Glavobolje Hrvata: Što kad kamate porastu, a kuna ni sama ne zna kud bi u odnosu na euro
> Sindikati o pomoći MMF-a: To su četiri koraka do prokletstva
"Banke su svojim manevrima izvedenim prošlog mjeseca tijekom pregovora sa državom o pozajmici od 750 milijuna eura, direktno i indirektno, vršile velik pritisak na politiku HNB-a te su kredit državi pokušale uvjetovati pritiskom na HNB, što je slučaj bez presedana", ocijenio je Rohatinski, dodajući kako su banke tražile ukidanje ograničenja plasmana kredita, smanjenje kunske pričuve na 50 posto, da osiguranje kamatne stope na tržištu novca ne prijeđe razinu od 10 posto i zajedničku tečajnu politiku.
HNB i danas intervenirao
Rohatinski je rekao kako je i danas došlo do devizne intervencije HNB-a - bankama je prodano 184.720.000 eura po cijeni od 7,440584 kune za euro. Iako je i danas kuna dodatno oslabila u odnosu na euro, za 0,28 posto, Rohatinski je uvjeren kako "kuna neće pasti". Osim u odnosu na euro, kuna je oslabila i u odnosu na druge strane valute.
Ipak, i Rohatinski je priznao kako "garancije nema", ali je naveo i kako će HNB učiniti sve što je u njihovoj moći te će i dalje braniti stabilni tečaj i ograničenje plasmana poslovnim bankama, kako bi se sačuvala stabilnost financijskog i ekonomskog sustava države. Naveo je kako će na tržištu novca doći do viših kamatnih stopa, ali to, smatra Rohatinski, "ne mora automatski biti razlog za povećanje kamatnih stopa na kredite".
Rohatinski je naveo kako je održavanje stabilnog tečaja puno veća zaštita dužnika od održavanja kamatne stope na istoj razini te je dodao i kako je teško za očekivati da će kamate u narednom periodu biti smanjenje.
Ipak ćemo trebati pomoć MMF-a?
Guverner HNB-a je naglasio kako je stabilnost tečaja pretpostavka stabilnosti cijelog financijskog sustava i održavanja normalnoga ekonomskog života u zemlji te kako će HNB učiniti sve "da iz ove situacije izađemo živi i što manje ranjivi".
Podsjetio je na to kako je prije dva mjeseca rekao kako je Hrvatska u stanju izvući se iz krize i bez pomoći Međunarodnog monetarnog fonda, ali s obzirom da se "dva mjeseca nismo puno pomakli s mjesta, što se više bude čekalo, MMF će se sam po sebi sve više nametati kao neko rješenje".
I.M.
Foto: Lider