Rusija odgodila povratak astronauta s ISS-a zbog istrage oštećenja

Foto: NASA

RUSIJA je odgodila lansiranje letjelice koja će vratiti dva ruska kozmonauta i američkog astronauta s Međunarodne svemirske postaje (ISS) dok istražuje gubitak tlaka u drugom modulu, objavila je ovaj tjedan njezina svemirska agencija. Roskosmos i američka svemirska agencija NASA rekli su da će letjelica Sojuz MS-23 biti lansirana 20. veljače kako bi vratila na Zemlju Sergeja Prokopjeva, Dmitrija Petelina i Franka Rubija.

Međutim, čelnik Roskosmosa Jurij Borisov rekao je u videoizjavi da je donesena odluka da se lansiranje odgodi najkasnije do 10. ožujka dok se istražuje uzrok gubitka tlaka u sustavu hlađenja teretnog broda Progress MS-21, koji bi se trebao odvojiti od ISS-a 18. veljače.

Vanjska oštećenja

Borisov je također pokazao slike, koje su američki kolege snimili robotskom rukom, vanjskog oštećenja za koje se vjeruje da je uzrokovalo gubitak tlaka 15. prosinca u rashladnom sustavu drugog modula spojenog na ISS, Sojuza MS-22.

Ta je letjelica trebala vratiti trojicu muškaraca na Zemlju, ali će zbog curenja sada biti poslana natrag bez posade. Na snimkama se vidjela mala rupa okružena smeđim mrljama. Borisov je rekao da su uzroci mogli biti meteoroid ili svemirski otpad koji je napravio čovjek.

Oštećeni moduli

Roskosmos je priopćio da su oštećeni moduli zapečaćeni od ostatka postaje te da i dalje nema prijetnje za sigurnost sedam članova posade na brodu - tri Amerikanca, tri Rusa i jednog Japanca. Unatoč napetim odnosima zbog rata u Ukrajini, Rusija i Sjedinjene Države još uvijek blisko surađuju na ISS-u.

Letjelice Sojuz koriste se za prijevoz posade do postaje i natrag, dok brodovi Progress dostavljaju opremu i zalihe.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.