Ruska pokrajina testira glodavce nakon slučajeva kuge u Mongoliji

Ilustracija: EPA

RUSKE sanitarne vlasti objavile su u srijedu da su počele kampanju testiranja populacija glodavaca u Burjatiji, pokrajini na granici s Mongolijom, gdje su nedavno potvrđeni slučajevi bubonske kuge.

"Populacije glodavaca testirane su u zonama koje graniče s Mongolijom kako bi se otkrila prisutnost bakterije kuge", objavio je odjel ruske sanitarne agencije Rospotrebnadzor za Burjatiju na svojoj službenoj stranici. 

"Rezultati seroloških, bakterioloških i testova PCR (lančana reakcija polimeraze) provedeni 2020. radi otkrivanja antigena kuge do sada su negativni", navodi agencija.

Preporučuje ipak turističkim agencijama "da obavijeste" putnike o rizicima povezanima s kugom. 

Granice su zatvorene zbog epidemije koronavirusa pa rizik širenja bubonske kuge prijeti iz mogućih epizootijskih ruskih žarišta u područja Altaja, zatim Bajkala te u sibirskoj Republici Tuvi, navodi agencija. 

Bolest bi mogla biti uvezena putem glodavaca iz Kine ili Mongolije. 

Vlasti pozivaju da građani ne konzumiraju glodavce

Ruske vlasti pozvale su ovaj tjedan ljude da ne love i ne konzumiraju svisce nakon otkrića slučajeva bubonske kuge u dvjema susjednim zemljama. Dva slučaja kuge potvrđena su prošli tjedan u mongolskoj pokrajini Khovd, a riječ je o braći koja su konzumirala meso svisca.

Treći slučaj u Mongoliji je petnaestogodišnjak dijagnosticiran u ponedjeljak.

Na sjeveru Kine, vlasti grada Bayan Nur u Unutarnjoj Mongoliji otkrile su za vikend slučaj bubonske kuge u jednoga pastira.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priopćila je u utorak da pomno prati stanje u Kini gdje se pojavila bubonska kuga te je naglasila da nije riječ o povišenoj prijetnji i da se situacijom "dobro upravlja".

Bubonska kuga, u srednjem vijeku poznata kao "crna smrt", iznimno je zarazna i najčešće smrtonosna bolest koju šire glodavci.

Epidemija crne smrti je u 14. stoljeću rezultirala smrću 30 do 60 posto stanovnika Europe.

Pojava kuge u Kini nije rijetkost, no njezini epidemijski razmjeri sve su rjeđi. Zemlja je od 2009. do 2018. prijavila 26 slučajeva zaraze bubonskom kugom i 11 smrtnih ishoda.