Foto: Hina
NEKOLICINA saborskih klubova u srijedu je na početku zasjedanja zatražila stanke, kako bi njihovi zastupnici upozorili da se u Hrvatskoj teško živi, loše obrazuje, mladi iseljavaju...
"Od 2013. do 2016. broj blokiranih se povećao za oko 80.000, a ukupan iznos duga porastao s 20 na 41 milijardu kuna, pa to više nije problem pojedinca već društva i države", upozorio je.
Od Sabora traži da Ovršni zakon stavi privremeno izvan snage dok se ne usvoje promjene koje će riješiti problem blokiranih. Traži i ukidanje ovrha na temelju vjerodostojne isprave koju provode javni bilježnici i Fina.
Siromaštvo djece
Zastupnik Živog Zida Branimir Bunjac upozorio je na porazne rezultate istraživanja Ekonomskog instituta o siromaštvu u Hrvatskoj, posebice djece.
"Istraživanje je napravljeno kroz 15 mjeseci na 15 područja centara za socijalnu skrb, a pokazuje da hrvatskim građanima pada raspoloživi dohodak i da su sve veće stope dječjeg siromaštva", kaže Bunjac.
Naveo je da 68 posto građana posuđuje novac za preživljavanje mjeseca, 66 posto je bar jednom kasnilo s plaćanjem režija u roku duljem od 3 mjeseca, trećina anketiranih nema dovoljno hrane za 30 dana.
"Osobit problem su djeca jer 44 posto roditelja jede manje da bi djeca imala dovoljno, 21 posto roditelja ide gladno u krevet, roditelji ne mogu djeci u 70 posto slučajeva priuštiti ljetovanje, a njih 30 posto nema za voće i povrće, 43 posto roditelja ne može djeci kupiti računalo, 25 posto djece nema vlastiti krevet, a 18 posto djece ima tek jedan ili dva para hlača", rekao je Bunjac.