SAD je bio na koljenima, flota im je potučena. Ali Japan je napravio veliku grešku

FOTO: Wikipedia

7. prosinca 1941. godine, u iznenadnom napadu na Havajima porušene su baze i pacifička mornarica SAD-a. Događaj nam je poznat kao napad na Pearl Harbour, a time je otvoreno pacifičko bojište te započeo rat između Japana i Sjedinjenih Američkih Država.

Japan na putu do statusa svjetske sile

Japanska pozicija u svjetskoj politici u prvoj polovici 20. stoljeća nije bila baš zavidna. Kao otočna zemlja bez svojih resursa, Japanci su u međuraću pokrenuli niz vojnih operacija kako bi uspostavili kontrolu u kontinentalnoj Aziji.

Okupirali su Koreju, a od 1930-ih zadirali sve više u kineske teritorije. Djelovanje njihove vojske rezultiralo je izbacivanjem Japana iz Lige naroda, a vodstvo iz Tokija odlučilo se približiti sve više Hitleru i Mussoliniju kako bi postiglo svoje geopolitičke ciljeve.

Glavni japanski cilj tijekom Drugog svjetskog rata bilo je uspostavljanje kontrole nad cijelim Dalekim istokom. Japan je smatrao da, kao najrazvijenija zemlja u regiji, ima dužnost proširiti svoj utjecaj od Kamčatke do sjevernih obala Australije, odnosno od Indije do izoliranih otoka u središnjem Pacifiku. 

Međutim, kako to postići kada Pacifikom vlada mornarica SAD-a, a na jugu politiku vode Britanci? Japansko vodstvo znalo je će doći do rata, no nisu bili spremni na izravan sukob s dvije najjače mornarice na svijetu.

Poruši pa vladaj

Njihova odluka da napadnu američku bazu donesena je nakon višemjesečnih pregovora među japanskim političarima. Japan je u više navrata opomenuo SAD da se ne miješa u njihov rat s Kinezima, osudio je njihove sankcije prema Japanu te prigovarao Britancima što im ne dopuštaju nikakve koncesije u Istočnoindijskoj kompaniji. 

7. prosinca 1941. godine u 7:48 ujutro čula se prva eksplozija. Japanske zračne snage započele su napad na američke brodove i vojne objekte. Preko 350 japanskih aviona tog jutra posjetilo je Havaje. Od osam američkih ratnih brodova, četiri su momentalno potopljena, a druga četiri su bila teško oštećena. Isto tako je potopljeno još desetak drugih brodova američke ratne mornarice, kao i uništeno preko 180 američkih zrakoplova.

Ubijeno je više od dvije tisuće Amerikanaca i još toliko ih je bilo ozlijeđeno. Japanci su izgubili svega stotinjak ljudi, a ovaj događaj i danas ostaje najkrvaviji događaj na Havajima ikad zabilježen u povijesti.

Nakon napada

Premda se radi o velikim brojevima zrakoplova, uništenih brodova i izgubljenih života, napad na Pearl Harbour bio je relativno kratak. Trajao je svega nešto manje od dva sata, a odvio se u dva glavna vala. Nakon toga japansko ratno zrakoplovstvo jednostavno se uputilo doma. 

Cilj je bio postignut. Amerikanci su izgubili kontrolu nad Pacifikom jer im je mornarica završila na dnu oceana. To je dalo Japanu vremena da napadne preostale britanske i američke baze u južnom Pacifiku, što se i dogodilo.

Međutim, Japanci nisu porušili mnoge tvornice i stanice za popravak brodova, što je omogućilo Amerikancima da relativno brzo pripreme nove brodove za sukob s Japancima. Samo šest mjeseci nakon Pearl Harboura, japanska sreća brzo će se ugasiti nakon teškog poraza kod Midwaya.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.