Foto: Twitter
AMERIČKA veleposlanica u UN-u Nikki Haley u srijedu je izjavila da je testiranje rakete Sjeverne Koreje "jasna i oštra vojna eskalacija" te upozorila da su SAD spremne "upotrijebiti veliku vojnu silu ako bude potrebno".
Haley je također upozorila Kinu i ostale države koje podupiru Sjevernu Koreju da bi SAD mogle prekinuti trgovinu s njima ako ne prestanu pomagati režimu Pjongjanga.
"Spremni smo upotrijebiti sve svoje sposobnosti"
"SAD su spremne upotrijebiti sve svoje sposobnosti za obranu države i naših saveznika. Jedna od tih sposobnosti je velika vojna sila. Upotrijebit ćemo je ako moramo, ali radije ne bismo išli u tom
smjeru", rekla je Haley.
"Neke države dopuštaju i čak ohrabruju trgovinu sa Sjevernom Korejom te time krše rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a. Iste države htjele bi u isto vrijeme nastaviti trgovinu s SAD-om. To se neće dogoditi".
"Toliko o suradnji s Kinom"
Posebno je prozvala Kinu jer se 90 posto trgovine Sjeverne Koreje odvija s tom državom: "Veliki teret provođenja sankcija UN-a je na Kini. Surađivat ćemo s njima, ali nećemo ponavljati pogreške iz prošlosti koje su nas dovele do ovog mračnog dana".
U srijedu ujutro američki predsjednik Donald Trump na Twitteru je objavio: "Trgovina između Kine i Sjeverne Koreje porasla je za skoro 40 posto u prvom kvartalu. Toliko o našoj suradnji s Kinom - ali
morali smo pokušati!"
"SAD i Južna Koreja trebaju ostati strpljive i suzdržane"
SAD i Južna Koreja su nakon lansiranja
izvele zajedničke vojne vježbe kako bi se "suprotstavile destabilizirajućim i ilegalnim postupcima Sjeverne Koreje". Američki general u Južnoj Koreji Vincent Brooks je upozorio:
"Unatoč stalnim provokacijama Sjeverne Koreje, savez SAD-a i Južne Koreje mora ostati strpljiv i suzdržan. Međutim, kao što je vojna vježba pokazala, u svakom trenutku smo spremni donijeti čvrste odluke. Tko god smatra suprotno, jako se vara".
Kina i Rusija pozivaju na prekid sankcija i "zamrzavanje" situacije
Kina i Rusija su pozvale na "zamrzavanje" vojnih vježbi i testova s obje strane kako bi moglo doći do pregovora sa Sjevernom Korejom. Kineski veleposlanik i predsjednik Vijeća sigurnosti UN-a Liu Jieyi kritizirao je lansiranje rakete Sjeverne Koreje, ali i dovođenje američkog proturaketnog sustava THAAD u Južnu Koreju.
Zamjenik ruskog veleposlanika u UN-u Vladimir Safronkov čak je pokušao osporiti da se radi o ICBM-u jer je domet od 5 500 kilometara minimum za ovakve rakete, a mnoge lete do 10 000 kilometara. Dodao je i da se protivi sankcijama jer one "ne mogu biti rješenje za baš sve probleme".
Kim Jong-un: Naredio sam redovito "slanje poklona Jenkijima"
Sjevernokorejska novinska agencija KCNA objavila je u srijedu da "strategija snage SAD-a u kombinaciji s pritiskom nikada neće biti učinkovita". Upozorili su da "ako SAD ne prekinu neprijateljsku politiku, Sjeverna Koreja nikada neće pregovarati o razvoju raketa".
Kim Jong-un u utorak je izjavio da je lansiranje bilo "poklon" Amerikancima za Dan nezavisnosti te da je naredio službenicima da "redovitu šalju velike i male poklone Jenkijima".
THAAD nije sposoban obraniti SAD od nuklearnih raketa
Politički stručnjaci američke organizacije Politico, Jacqueline Klimas i Connor O'Brien, upozorili su da američki proturaketni sustav THAAD "još uvijek nije sposoban za obranu od nuklearnih projektila
"Deseci milijardi dolara potrošeni u tri desetljeća nisu bili dovoljni da Pentagon razvije pouzdanu obranu protiv nuklearnih raketa. Vojni vođe su priznali da je THAAD zakazao na tri od pet testova". Većina aktivnih i bivših vojnih službenika slaže se da su izgledi za obranu od napada ICBM-om "vrlo loši".
Phil Coyle, koji je bio zadužen za testiranje oružja u Clintonovoj administraciji, upozorio je: "Tri od prethodna četiri testa bila su neuspješna - to znači neuspjeh u 75 posto slučajeva. Čak i najnoviji uspjeh, dva od pet testova, je uspjeh od samo 40 posto. Četrdeset posto nije prolazna ocjena".