ROK za predaju imovinskih kartica za saborske je zastupnike istekao u ponedjeljak u ponoć, dok je Vlada za predaju imala 24 sata dulje. Ustanovljeno je da su HDZ-ovci opet bili najmanje voljni svojim biračima na uvid servirati koliko su iskeširali za satove i vikendice u proteklom mandatu, što je premijer Sanader obećao raspraviti na sjednici Kluba. Sankcija za neposlušne desničare, umirio ih je ipak predsjednik, neće biti.
Osim HDZ-ovaca čiji je predsjednik, ako je suditi po njegovim izjavama, svjestan da nepredavanje kartica na vrijeme nimalo ne ide u prilog političkoj vjerodostojnosti njegovih stranačkih kolega, kartice na vrijeme nisu predali ni neki manjinci. Osim Furija Radina i Šemse Tankovića tu je i Milorad Pupovac.
Pupovac: Nisam imao vremena
Pupovac karticu nije predao na vrijeme jer, kaže, nije imao vremena. "Nema posebnih razloga, uglavnom sam na terenu pa nisam stigao. No, poslana je", uvjerava nas SDSS-ovac. Koliko je vremena potrebno za ispunjavanje jedne imovinske kartice objasnila nam je Milanka Opačić, čiji su kolege SDP-ovci svoje kartice, kaže, predali na vrijeme.
"Pa, s obzirom na to da sam ove godine imala vrlo malo promjena, nije mi trebalo predugo vremena za ispuniti. U ispunjavanju ima dosta tih formalnih upita, ime, prezime, adresa, sva sila brojeva... Ali mislim da ne treba više od 15 minuta, osim ako nemate nekretnina i pokretnina u vrijednosti od nekoliko milijuna eura, onda vam treba duže", kaže Opačić i dodaje kako bi za one koji neozbiljno shvaćaju predaju imovinskih kartica trebalo uvesti sankcije.
"Koliko znam postoji jedna sankcija, a to je neisplata plaća. Međutim, sigurna sam da će zastupnicima koji i nisu predali svoje kartice na vrijeme plaća biti isplaćena", kaže Opačić i dodaje: "Možemo mi uvoditi sankcije koje želimo, ali one neće vrijediti sve dok su lopovi i kriminalci kod nas ugledni ljudi".
Neki su propuste u karticama (poput one sa Sanaderovim satovima) opravdavali nedovoljno preciznim pitanjima u kartici. Opačić kaže kako je njoj najteže pri ispunjavanju bilo procijeniti koliko njezin automobil ili kuća trenutno vrijede. "Doista mi je teško procijeniti koliko moj auto vrijedi nakon dvije godine vožnje", objašnjava.
"Dva mjeseca smo ih molili da predaju kartice"
Josip Leko, predsjednik Povjerenstva za sukob interesa u prošlom mandatu, kaže kako je njegovo iskustvo takvo da je, u trenutku kada je on preuzeo Povjerenstvo, bilo tek oko 40 posto onih koji su predali svoje imovinske kartice od ukupnog broja onih koji su to morali učiniti. "Mi smo molili, tražili, zahtijevali od dužnosnika da to naprave i trebalo nam je oko dva mjeseca da ih sve nagovorimo da predaju kartice", kaže, i dodaje kako se sadašnja situacija ne može opravdavati riječima "da zastupnici nisu znali".
"Kako tumačiti da zastupnici nisu predali imovinske kartice? Samo na taj način da nemaju dobar odnos prema svojim biračima", kaže Leko, naglasivši kako se tu radi o povjerenju građana. "Da to slikovito kažem, hrvatsko društvo ima Parkinsonovu bolest, počevši od korupcije pa do kriminala. Povjerenstvo za sukob interesa treba riješiti temeljne probleme u hrvatskom društvu", nastavlja.
"Ismijavaju zakon jer su uhvaćeni u grubom nemaru"
Dodaje kako je danas logičnije imati Povjerenstvo za sukob interesa nego što je to bilo ranije te dodaje kako nije bio pretjerano zadovoljan kako su zastupnici u prošlom mandatu ispunjavali svoje imovinske kartice.
Nakon afere sa Sanaderovim satovima političari su pitanje imovinskih kartica doveli do apsurda pa se tu počela spominjati i prijava samostojećih čarapa, faceliftinga i stvari koje se nisu mogle smjestiti ni u pokretnine ni nekretnine. Možda jedino u ulaganja. "To je samo dokaz da su bili uhvaćeni u grubom nemaru prema svojim obvezama pa su zato zakon i ismijali, što puno govori o njima", zaključuje Leko.
Zasad nije službeno poznato koliko imovinskih kartica nije predano, no nakon isteka roka u ponedjeljak bilo je 25 zastupnika koji nisu predali kartice.
B.S.
Foto: Index