Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končara, govorio je u središnjem Dnevniku HTV-a o potencijalnom globalnom trgovinskom ratu.
"Definitivno se nalazimo u vremenu velike neizvjesnosti jer nitko od nas ne zna stvarno što mogu biti učinci takve jedne mjere. Na kraju krajeva ne znamo ni kakve će konkretno te mjere biti", upozorio je. Smatra kako je bitno razlučiti da postoje direktni efekti tih carina i indirektni.
"Ja bih rekao, ako gledamo iz perspektive Hrvatske i hrvatskog gospodarstva, da bi ti nekakvi direktni učinci na hrvatsko gospodarstvo vjerojatno bili zanemarivi. Zanemarivi prije svega zato što mi nemamo nekakvu značajnu trgovinsku razmjenu s Amerikom, nije značajan izvoz hrvatskih proizvoda na američko tržište", rekao je.
"Naravno, postoje neke kompanije na hrvatskom tržištu koje možda u svom portfoliju imaju značajan izvoz svojih proizvoda. Međutim, to su pojedinačni slučajevi. Generalno, ne vidim takve direktne velike utjecaje na hrvatsko gospodarstvo", dodao je.
Osvrnuo se na indirektne utjecaje. "Indirektni utjecaji mogu biti itekako značajni. Indirektni utjecaji koje je sad jako teško procijeniti. Mi smo sigurno vezani uz naše glavne trgovinske partnere u Europi, u EU", naveo je.
"Posljedice koje će osjećati ti naši vanjskotrgovinski partneri u Europi će se sigurno preliti i na hrvatsko tržište, a samim time i na određene gospodarske subjekte, određene gospodarske grane koje će osjetiti indirektne posljedice tako nečega. Međutim, ključno je pitanje što se stvarno namjerava dobiti ovim carinama. Ja razumijem potrebu američke administracije da na neki način utječe na nekakvu tržišnu ravnotežu", napomenuo je.
"Ono što će sigurno slijediti uvođenjem takvog jednog trgovinskog, hajdemo ga uvjetno nazvati trgovinskog rata, značajne nestabilnosti u svjetskom gospodarstvu, a koje će se prelijevati na pojedince, na građane. Jer će to osjetiti svaki građanin, vjerojatno i kroz povećanu inflaciju i povećanu cijenu tih proizvoda", naglasio je.
"Kao i u svakom sukobu, tako i u ekonomskim sukobima, u nekom trenutku mora se reći sada je kraj, sada je dosta, nećemo ići dalje istom mjerom, jer to samo ubrzava taj put po toj nekakvoj famoznoj spirali koja ne vodi nigdje", dodao je.
Na pitanje jesu li u Končaru radili neke simulacije i procjene učinaka uvođenja američkih carina, Kolak je odgovorio da gledaju kratkoročno i dugoročno. "Kratkoročno je za Končar više nego razvidno da će naše poslovanje biti stabilno jer smo u ovu poslovnu godinu ušli sa značajnom knjigom narudžbi koja je veća od dvije milijarde eura", poručio je.
"A dvije milijarde eura na naš prihod od preko milijardu eura znači da imamo ispred sebe stabilne dvije godine u koje ne može doći do značajnih poremećaja u našem poslovanju. S druge strane, ako gledamo koliko stvarno izvozimo u SAD, to je iznos manji od 1%. To su ti direktni efekti koji su zanemarivi za poslovanje Končara", naveo je.
Ipak, upozorio je da su indirektni utjecaji, kad gleda na izvoz Končarovih proizvoda u zemlje EU i koliko će se u zemljama EU smanjiti potražnja za Končarovim proizvodima, već neko drugo pitanje.
"Kratkoročno mi gledamo da sigurno u godini-dvije neće doći do značajnih poremećaja za naše poslovanje. Hoće li to u nekom dugoročnom periodu značiti da će se karte malo drugačije pomiješati, to tek ostaje za vidjeti", napomenuo je.
Što se tiče tvrdnji da bi se Europa mogla više okrenuti sama sebi i postati samodostatnija u nekim aspektima, Kolak je naglasio kako ne vjeruje u koncepte samodostatnosti. "Svijet je toliko međuovisan da je jako teško čak i u velikim gospodarstvima osigurati samodostatnost", kazao je.
"Budimo iskreni i realni, pogledajmo samo energetiku. Je li Europa samodostatna? Nije. Znači, živimo u jednom međuovisnom svijetu u kojem smo s jedne strane izgubili određene resurse u energetici odmicanjem od Rusije. Hoćemo li to sada napraviti sutra odmicanjem potencijalno od SAD-a?" nastavio je.
"Znači, to nisu stvari koje ćete vi zaoštriti u svakom segmentu i sebe dovesti u situaciju da sad vi nešto sami radite. Realno, osim Norveške, nemate ni nafte ni plina u Europi. Znači, morate ići nekim smjerom, onim zacrtanim smjerom zelene energetske tranzicije, da stvorite preduvjete u kojima ćete manje ovisiti o nekima, ali ćete uvijek biti međuovisni sa zemljama u svijetu", poručio je.
"Nema nijedne ekonomije koja je u potpunosti samodostatna, niti ima sve potrebne resurse za svoju gospodarsku djelatnost. Ja u to ne vjerujem", zaključio je.