Seizmolog Kuk: Potres u Turskoj oslobodio 5000 puta veću energiju nego zagrebački

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL, EPA

U JUGOISTOČNOJ TURSKOJ danas je zabilježen potres magnitude 7.8 po Richteru. Poginule su stotine ljudi, ozlijeđene su tisuće, a očekuje se kako će ove brojke sve više rasti. Razgovarali smo sa seizmologom Krešimirom Kukom iz Seizmološke službe Republike Hrvatske. 

Današnji potres u Turskoj bio je znatno snažniji od onih u Zagrebu i Petrinji 2020. godine. "Glavni potres koji se noćas dogodio u Turskoj bio je značajno snažniji od naših potresa. Magnituda je vrlo osjetljiva i svaki mali porast vrijednosti magnitude označava drastični porast u oslobođenju energije. Ako bismo uspoređivali direktno, magnituda 7.8 oslobodila je 125 puta više energije od petrinjskog i preko 5000 puta više energije od zagrebačkog", rekao je Kuk. 

Zašto je izdano upozorenje za tsunami u Italiji?

Seizmolog kaže kako se potresi ovakvih magnituda događaju vrlo rijetko, a komentirao je i zašto su neke mediteranske zemlje, među njima i Turskoj relativno udaljena Italija, izdale upozorenje za tsunami. 

"Postojala je mogućnost, vjerojatnost nastanka tsunamija jer se još točno nije lociralo gdje se nalazi hipocentar potresa. Hipocentar je, prema prvim izvješćima, bio na granici mora i kopna. Ako se tako jak potres dogodi, preventivno se izda upozorenje o mogućem tsunamiju. Kasnije je upozorenje povučeno, bila je jasna točnija lokacija", rekao je. 

"Potresi se ne mogu predviđati"

Prije tri dana objavljen je status u kojem je Frank Hoogerbeets, znanstvenik iz instituta Solar System Geometry Survey (SSGEOS), upozorio da će se prije ili kasnije u području južne Turske dogoditi potres magnitude oko 7.5.

>> Ne, potrese se ne može predviđati. Evo zašto

Kuk je objasnio zašto se potrese ne može predviđati. "Potresi se ne mogu predviđati. Seizmičnost Turske je već dugo izražena sustavom rasjeda i samom fizikalnom prirodom koja je jasna. Jasno je kako arapska i afrička ploča djeluju s euroazijskom pločom. Manifestiraju se preko pomaka na površini Zemlje. To nije iznenađenje, Turska se dugo priprema", rekao je. 

Zaključio je kako je ovih dana teoretski moguć jači potres, ali i dodao da je to vrlo malo vjerojatno. "Nije realno očekivati da će se dogoditi veći potres. Teoretski se ne može isključiti, vrlo je mala vjerojatnost da se dogodi", rekao je Kuk za Index.