Foto: Hina
U Rafineriji Sisak više od 70 radnika moglo bi dobiti otkaz. Kako komentirate taj potez uprave? Kakvo je općenito, prema Vašem mišljenju, stanje u rafineriji?
Sekulić: Besmisleni potez dobro plaćenih menadžera, koji nikakva saznanja o radu rafinerije nemaju. Pretpostavljamo da cijelu priču vodi Sektor upravljanja ljudskim resursima. Mi smo njima samo teret i broj kojeg se oni žele riješiti. Svakodnevno na Radničko vijeće stižu reorganizacije i otpuštanja u ovom ili onom cilju, s besmislenim pojašnjenjima. Tako je i u ovom slučaju. U obje rafinerije je deficit radne snage sa srednjom stručnom spremom, jer recimo u Sisku nije nitko u proizvodnji zaposlen, čini mi se od 1998. I danas se susrećemo s problemima dugogodišnjeg nezapošljavanja, jer smo "stari". U ovom poslu je presudno iskustvo. Ne možete samo tako dovesti mladog radnika s biroa. Dugogodišnje iskustvo i susretanje sa raznim situacijama u proizvodnim procesima su presudni. Tako funkcionira i napredovanje u ovom poslu. I u zadnjem pokretanju proizvodnje u rafineriji je ovaj problem bio vidljiv, a ovo je besmislena odluka menadžmenta u službi Mola. Oni naravno za to dobiju izdašne bonuse, potpuno nesvjesni posljedica koje će to za sobom povući. Ovom odlukom, ako bude donesena - jer radi se još uvijek o namjeravanoj odluci - ugrožava se i siguran rad postrojenja i radnika, a rekao bi i građana ovog grada.
Obrazloženja o neučinkovitosti radne snage i o lošoj strukturi poslovanja i komunikaciji Rafinerije danas su također apsurdna, jer treba znati da je rad Rafinerije za ovu godinu pohvaljen prije dva mjeseca na sastanku u Budimpešti pred cijelom Mol grupom. Isto tako, dobili smo pohvalu za zadnje pokretanje postrojenja prije dvadesetak dana, od izvršnog direktora g. Oldsberga. Jednostavno je ne moguće s takvim uspjehom, na ovako staroj opremi raditi bez dobrog razumijevanja posla i odlične komunikacije. To bi naprosto bilo vidljivo u radu Rafinerije.
Danas imamo stare rafinerije, istraživanje i proizvodnja nafte i plina su u 10 godina pali za pola (sa milijun tona na 550 tis t/god), izgubljena su vanjska tržišta i svi veliki kupci u Hrvatskoj. Zar još netko u ovoj državi misli da je to slučajno? Nakon 2010. godine i prvog egzodusa radnika iz Ine ( njih tri tisuće), u posljednjih pet godina ih je još pet tisuća protjerano. Mnogi mladi inženjeri i stručnjaci su napustili Inu. Neki su doslovce protjerani u neke druge svjetske firme, jer su voljeli Inu i nisu htjeli biti poslušnici.
Početkom listopada podnijeli ste ostavku na mjesto predsjednika Radničkog vijeća Ine. Zašto ste se odlučili na taj korak?
Sekulić: Ovakva radnička vijeća nemaju smisla. Poslodavac udovolji zakonskim obvezama, ali prilikom savjetovanja o bilo kakvim odlukama, nije dužan uvažiti mišljenje radničkog vijeća, već nesmetano provodi svoje odluke. U Njemačkoj radničko vijeće suodlučuje o svim bitnim pitanjima reorganizacija, promjene poslovanja, pitanjima bitnim za radnika. Kod nas to nije slučaj. Stavljao sam svoj potpis na sve te odluke i nisam želio biti uveden u povijest kao ubojica Ine. Osim toga, obamrlost naših sindikata, točnije sindikalnih vođa i nereagiranje na sva ova događanja u zadnjih par godina, navela su me na taj korak. Imamo članstvo i novaca, ali se troše za pogrešne stvari. Moramo zajedno utjecati na promjene zakonodavnih okvira, kako bi zaštitili radna mjesta.
Nedavno je osnovan sindikat Nova solidarnost. Zašto ste se odlučili na osnivanje novog sindikata?
Sekulić: Mada sam u početku bio protiv takve ideje, na poziv kolega iz cijele Ine, novinara, branitelja, odlučili smo se na osnivanje Sindikata Nova Solidarnost. Naprosto iz potrebe da se promijeni sindikalna scena, da možemo djelovati u interesu radnika i da budemo oporba današnjoj suradnji sindikalnih čelnika postojećih sindikata s poslodavcem u Ini. Svjesni smo kuda bi sve otišlo, pa ćemo ovako pokušati razotkriti sve zakulisne igre. Danas radnici nemaju informacija od sindikata, autokratski su vođeni i nema demokracije. Morate slušati jednog ili dvoje na vrhu, a prijedlozi za promjenama se ne prihvaćaju. Na žalost, do prije dva tri mjeseca smo imali predsjednike sindikata koji djeluju u Ini, koji su na tim pozicijama više od 20 godina. Isto tako, sve troje su pred mirovinom.
Što bi država, prema Vašem mišljenju, trebala napraviti s Inom? Kako vidite budućnost Ine?
Sekulić: Država se mora jasno postaviti prema Ini. Ina sudjeluje sa 1,5 posto BDP-a i to nitko ne smije zanemariti. Isto kao i energetsku neovisnost RH s obzirom na sva geopolitička zbivanja u Europi i šire.
Institucije ove države imaju instrumente za zaustaviti ovo silovanje Mađara i mađarona. Kao prvo treba zaustaviti sve ove promjene dok traju arbitraže, što je uostalom načelno i dogovoreno. Razvrgnuti ugovore zbog nepoštivanja preuzetih obveza od strane Mola-a i ne poštivanja hrvatskih zakona.
Hrvatski članovi Uprave bi trebali na našim sudovima tužiti Mol zbog ne mogućnosti utjecaja na odluke. Iz svega je vidljivo kako Mađari nisu naftaši, nego financijaši. Uzeti u obzir bezbrojna mišljenja naši stručnjaka, koji otvoreno govore o neprijateljskom preuzimanju Ine. Postoji i ideja o donošenju zakona kojim bi se dionice u vlasništvu mirovinskih fondova dale pod upravljanje državom. Raskrinkati vlasnike skrbničkih računa u Zagrebačkoj banci, te vidjeti od kuda i čije je ovo vlasništvo. Ako je potrebno donijeti i novi zakon o Energetskoj neovisnosti RH.
Neke od ovih stvari Mađarska država uređuje bez problema i unatoč "prozivanjima" EU sve je i ostvareno. Zar mi Hrvati vječno moramo biti pod nečijom čizmom? Što će biti sutra ako se svi ovi naumi Mađara ostvare? Biti ćemo ovisni, jer zemlja bez energetske neovisnosti, to jednostavno mora biti. Nastupiti će opet neka "Velika Mađarska", a još ne tako davno su naša rodbina i prijatelji ginuli kako ne bi bili velika Srbija. Ovaj rat osobno smatram možda opasnijim nego što je bio Domovinski, u pogledu opstojnosti nacije i Republike Hrvatske. Zar to nitko u ovoj zemlji ne vidi?