GLAVNI grad Južne Koreje Seul ukida parkirna mjesta koja su bila rezervirana samo za žene, 14 godina nakon što je ova mjera uvedena. Mjesta rezervirana za žene uvedena su 2009. nakon niza nasilnih zločina na parkiralištima u podrumu. Ipak, gradske vlasti sad tvrde da takva mjesta više nisu potrebna i planiraju ih pretvoriti u obiteljska parkirna mjesta.
Kritičari kažu da je njihovo uklanjanje samo posljednji primjer antifeminističke politike u Južnoj Koreji. "Osjećam se sigurnije kada ih koristim, jer u blizini nema toliko opasnih ljudi", kazala je 55-godišnja Chung Eun-jung, koja je svakodnevno koristila rezervirana mjesta.
"Kad uđem u auto, uvijek odmah zaključam vrata", dodala je, istaknuvši da je dobro upoznata sa zločinima na parkiralištima o kojima se često izvještava u vijestima. Njezina je kći rekla kako je uznemirena što će se njezina majka osjećati manje sigurno, piše BBC.
Oko 2000 mjesta je bilo rezervirano za žene
“Čini se čudnim da se pokušavaju riješiti nečega zbog čega se žene osjećaju sigurno. Nije to tako velika stvar. Nije da je pola parkirališta posvećeno ženama; radi se o samo nekoliko mjesta", naglasila je 27-godišnja Park Young-seo. U Seulu, najvećem gradu Južne Koreje, parkirališta s više od 30 mjesta morala su rezervirati 10% mjesta ženama.
Sukladno toj politici, oko 2000 od 16.640 javnih parkirnih mjesta bilo je rezervirano za žene. Obično su ta parkirna mjesta bila blizu ulaza u zgrade kako žene ne bi morale hodati kroz podrume po mraku. Vladini podaci u 2021. pokazali su da su više od dvije trećine nasilnih zločina počinjenih na gradskim parkiralištima bili seksualni zločini: silovanje, seksualni napad i uznemiravanje.
Međutim, gradonačelnik Seula Oh Se-hoon, koji je uveo parkirna mjesta samo za žene, mijenja vlastitu politiku. Najavio je da će nova obiteljska parkirna mjesta biti dostupna trudnicama i osobama koje putuju s djecom. Gradsko vijeće potvrdilo je da žene koje ne ispunjavaju te kriterije neće moći koristiti navedena mjesta.
"Vlada nastavlja s antifeminističkom politikom"
Ovaj potez potiče ono što kritičari nazivaju kulturom antifeminizma koja je karakterizirala južnokorejsku politiku u posljednjih nekoliko godina. Muškarci u Južnoj Koreji sve više tvrde da je politika osmišljena da daje prednost ženama diskriminirajuća.
Trenutna vlada uklonila je termin "rodna ravnopravnost" iz svog kurikuluma školske etike i pokušava zatvoriti svoje ministarstvo za ravnopravnost spolova.
Oh Kyung-jin iz Udruge korejskih žena razočarana je što se rezervirana mjesta ukidaju, ali je više zabrinuta zbog šireg trenda. "Vlada pokušava nastaviti s antifeminističkom politikom, a sada možemo vidjeti kako te regresivne politike ulaze u lokalne vlasti", zaključila je.