INDEX je proveo istraživanje o plaćama općinskih načelnika te smo u dva članka objavili 100 najvećih plaća, kao i razliku između plaća koje su općinski načelnici primali 2023. godine i danas. Danas predstavljamo istraživanje o plaćama općinskih načelnika i njihovih zamjenika koje je proveo Viktor Šimunić, aktualni gradonačelnik Oroslavja, poznat ne samo po razotkrivanju afere Kaj bi ti štel biti? već i po istraživanju koliko nas zapravo koštaju općine, gradovi i županije.
>> Index Istrage imaju popis 100 najplaćenijih općinskih načelnika u Hrvatskoj
>> Lokalnim šerifima brutalno porasle plaće. Nekima više od 2000 eura, pogledajte popis
Šimunićevo istraživanje sadrži bruto plaće načelnika i njihovih zamjenika za 2023. i 2025. godinu, a nije se baziralo samo na podacima iz imovinskih kartica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa već je podatke tražio pozivajući se na pravo na pristup informacijama, ali i istraživanjem odluka tijela pojedinih jedinica lokalne samouprave.
"Moram napomenuti da sam tablicu troškova plaća radio više mjeseci i u nju sam upisivao podatke koje sam dobio od predstavnika jedinica lokalne samouprave. Većina je dobivena na upit e-poštom. Kada mi podaci nisu bili dostavljeni, tada sam ih dopunjavao dodatnim istraživačkim radom, pregledavajući dokumente, i to najčešće odluke općinskog vijeća", ističe Šimunić.
Kako je dodao, s ovim istraživanjem započeo je 2020. godine te ga je dopunio 2023., a ove godine ga je i dodatno proširio.
"Ne želim mahati tim podacima i isticati da sam jedini u Hrvatskoj koji ih ima, već želim da se na temelju njih stvari počnu mijenjati jer ćemo, duboko sam uvjeren, svi od toga imati koristi", ističe Šimunić.
Kako je rekao, istraživanjem plaća u lokalnoj samoupravi mogu se zaključiti dvije važne stvari: da Hrvatskoj treba promišljena i strateška odluka o tome kako urediti sustav jedinica lokalne samouprave (JLS) te da postojeća "tobožnja reforma u sustavu JLS-a košta građane Republike Hrvatske daleko više nego što se to u početku prikazivalo".
"Zašto se stvari u sustavu lokalne samouprave odvijaju stihijski? Zato što Ministarstvo nije provelo istraživanje. Nemaju podatke o tome koliko se novca troši na plaće i kako bi mogli uštedjeti taj novac. Bitno je, čini se, napraviti reformu radi reforme", ističe Šimunić, dodajući kako se bez kvalitetnih podataka ne može raditi strategija.
Podsjetimo, izmjene zakona u sustavu lokalne i područne (regionalne) samouprave usvojene su u prosincu 2020. godine, a Andrej Plenković te je izmjene proglasio reformama s ciljem smanjivanje broja lokalnih dužnosnika radi smanjenja troškova. No, taj potez, nije pokazao rezultate.
"Budući da Ministarstvo podatke nema, zaključak je jednostavan - radi se neplanski i nestrateški novcem poreznih obveznika RH", ističe Šimunić u razgovoru za Index, dodajući da je tijekom svog slobodnog vremena uspio odraditi posao koji bi za Ministarstvo trebao biti jedan od strateški najvažnijih.
"Ako već ne ide promjenom na državnoj razini i ako institucije ne reagiraju na argumentirane i jasne podatke, nadam se da će ovo potaknuti ljude na predstojećim lokalnim izborima da barem u svojem mjestu biraju časne i poštene ljude koji će zastupati njihove interese i da će se tako početi mijenjati situacija", ističe Šimunić na kraju.
Rezultati istraživanja koje je proveo Šimunić razlikuju se od onih koje je objavio Index. Naime, naše istraživanje bilo je temeljeno na imovinskim karticama, koje se smatraju službenim podatkom, te novinarskim upitima općinama koje nisu ažurirale svoje podatke pred Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa. Šimunić je velik dio svojih podataka temeljio na odlukama općinskih vijeća, zbog čega se radi o približnim brojkama za bruto plaće, te podacima koje je dobivao pozivajući se na pravo na pristup informacijama. Ti iznosi se u nekim slučajevima razlikuju od onih koji su prikazani u imovinskim karticama.
*U tablici je preko 400 općina, i možete je pretraživati ako upišete ime općine u polje Pretraži tablicu