IZMJENE i dopune Zakona o osnovici plaće u javnim službama sutra će se naći na sjednici užeg kabineta Vlade, a u Saboru će biti možda već idući tjedan, kazao je glasnogovornik Zlatko Mehun nakon što su sindikati zaprijetili prekidom razgovora s Vladom i najavili tužbe. Prijedlog izmjena tog zakona u koji bi trebale biti ugrađen dogovor postignut između Vlade i sindikata uoči lokalnih izbora trebao je po prvotnoj zamisli Vlade biti u proceduri na jesen, tvrde u Banskim dvorima.
Vlada Sporazum, podsjetimo, nije ozakonila Sporazum u roku koji je naznačen, odnosno poslala ga u saborsku proceduru. Krajnji rok za slanje u saborsku proceduru ističe 13. kolovoza, a u ovotjednom, izvanrednom zasjedanju Sabora nema te točke.
Prva je reakcija Vilima Ribića iz Nezavisnog sindikata znanosti i obrazovanja na tu vijest je bila da više neće biti pregovora ni razgovora s Vladom i premijerkom Jadrankom Kosor.
"Čini se da Vlada odustaje od dogovora iz svibnja. Slijede konzultacije unutar sindikata, međutim za očekivati je da ova prevara znači i razvrgavanje socijalnog partnerstva između Vlade i sindikata", kazao je Ribić.
> Potpisan Sporazum Vlade i Sindikata javnih službi
> Tko normalan još vjeruje Ivi Sanaderu?
> Index doznaje: Vlada opet prevarila Sindikate
Sporazum sa sindikatima javnih službi iz svibnja ove godine, podsjetimo, prema tvrdnjama nekih članova sindikata-pregovarača, nikada nije niti parafiran pa se stekao dojam da je opet Vlada odlučila jednostrano razvrgnuti Sporazum od prije dva i pol mjeseca kojim su dogovorili kraj štrajka i odustajanje sindikata od organiziranja javnih prosvjeda pred lokalne izbore. Nakon poznatih maratonskih pregovora potpisan je dokument Sporazuma između Vlade i sindikata javnih službi, da će se plaće javnih službenika od 1. siječnja 2010. uskladiti s inflacijom, a povišica od 6 posto bit će im vraćena nakon što dva uzastopna tromjesečja BDP bude prosječno rastao za 2 posto.
Točka 6. sporazuma sa Sindikatima glasi: Vlada RH se obvezuje u roku od 60 dana predložiti Hrvatskom saboru prijedlog izmjena i dopuna Zakona o osnovici plaće u javnim službama kojim bi se Zakon dopunio na način da se osnovica za plaće u javnim službama određuje pregovorima Vlade RH i sindikata pojedinih javnih službi, odnosno da istu određuje Vlada ako pregovorima nije utvrđena. Sporazum u cijelosti možete pogledati na Vladinim stranicama.
Sporazum nikada nije parafiran ni pečatiran
Za razliku od Sporazuma, u saborskoj proceduri je Prijedlog zakona o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu, koji nije u sklopu antirecesijskih mjera, pa se Vladi izbija iz ruku eventualno objašnjenje kako je izvanredno zasjedanje samo zbog antirecesijskih mjera.
Ovo je kraj bilo kakvih pregovora
"Istina je! Nisam bila pozvana da se sporazum parafira, a nikada i nismo dobili objašnjenje za to. Moram reći kako nisam iznenađena da nas je, kako se čini Vlada prevarila, jer sam to predosjećala i bila sam skeptična prema Sporazumu iz svibnja. Ovo svakako znači kraj bilo kakvih budućih pregovara s Vladom Jadranke Kosor, a pod velikim je znakom pitanje socijalno partnerstvo", rekla je za Index Pilić dodajući kako su sindikati javnih službi uvijek razmišljali kako ih Sporazum štiti, no na kraju nije ispalo tako.
Pilić kaže i da su sindikati uvijek do sada pregovarali s Vladom u ključnim trenucima te pokazali razumijevanje, međutim Vlada se nije držala dogovorenog. Sindikati stoga, kazao je, nakon ove prevare neće više za stol s Kosor.
Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi u razgovoru za Index tvrdi da je Sporazum parafiran i to u noći kada su i okončani pregovori te da očigledno neki imaju "amneziju". No, isto tako tvrdi da se može govoriti o prevari sindikata.
U potpisu Jadranka Kosor
"Predstavnici Vlade bili su upozoreni da do određenog roka moraju uputiti u saborsku proceduru ono što su potpisali. Upozoravali smo ih, ne samo mi iz sindikata, nego i pojedini saborski zastupnici pa i pojedini mediji. No, očigledno su se odlučili toga ne pridržavati. Isključiva krivnja za ovo leži na Vladi RH", rekla je Avberšek za Index dodajući kako bi sljedeći korak mogao biti i tužba prema Vladi RH.
Napominje da u ime Vlade u Sporazumu stoji potpis tadašnje potpredsjednice Jadranke Kosor te da se Vladu ne smije amnestirati radi nepridržavanja Sporazuma.
Avberšek: Vlada je bila upozorena, namjerno su to učinili!
"Moje osobno mišljenje je da Vladu treba tužiti jer ovo je ipak vladavina prava i svatko se mora pridržavati potpisanog, no o sljedećim koracima odlučit ćemo nakon zajedničkih konzultacija", zaključuje Avberšek dodajući da članova sindikata ima oko 200 tisuća te da će se svakako u skladu svoje dosadašnje politike konzultirati sa svojim članovima.
"Vlada je ovo namjerno učinila jer je više puta bila upozorena i isključivi je krivac za ovo stanje", kaže na kraju Avberšek.
U Vladi odmahuju rukom
U Vladi smo ranije neslužbeno doznali da nepridržavanje Sporazuma, odnosno direktno odustajanje od točke 6. Sporazuma sa sindikatima ne smatraju prijetnjom suradnji sa sindikatima te kažu kako donošenje Zakona nema direktnog utjecaja na provođenje Sporazuma. U odgovoru kojega smo dobili iz Ureda Vlade prije nekoliko dana, stoji:
"Sporazum Vlade Republike Hrvatske i sindikata javnih službi nije suspendiran. Naime, on je stupio na snagu tek nakon što su sindikati proveli referendum, odnosno 13. lipnja 2009. godine i od toga datuma teku rokovi koji su u njemu navedeni. Prema Sporazumu Vlada Republike Hrvatske treba do 13. kolovoza ove godine Hrvatskom saboru uputiti prijedlog izmjena i dopuna Zakona o osnovici plaće u javnim službama".
"U aktualnim okolnostima logičan je stalni dijalog predstavnika Vlade Republike Hrvatske sa sindikatima o svim pitanjima koja se odnose na prava zaposlenih u javnim i državnim službama pa će se takav dijalog kontinuirano odvijati i u razdoblju daljnjih sveobuhvatnih priprema za rebalans državnog proračuna. Dakle, Vlada će sa sindikatima otvoreno razgovarati o svim pitanjima te će zajedno analizirati i pratiti uvjete za realizaciju Sporazuma", stoji također u odgovoru kojega smo dobili iz Ureda Vlade.
Tapšanje po ramenima
Još prošlog tjedna, kada su trajale konzultacije predstavnika Vlade i sindikata oko antirecesijskih mjera, sindikalne čelnike "tapšalo se po ramenima" uz obećanje da ih se neće izigrati. No, nakon što je Kosor dobila potporu većine sindikata, Sporazum iz svibnja, kao da je prestao postojati.
Podsjetimo, strane sindikata javnih službi pregovarali su Zvonimir Laktašić (Sindikat hrvatskih učitelja), Branimir Mihalinec (Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama), Vilim Ribić (Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja), Jadranka Ivezić (Sindikat zaposlenih u djelatnosti socijalne skrbi), Spomenka Avberšek (Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi), Ivica Babić (Hrvatski liječnički sindikat), Anica Prašnjak (Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara) i Ljubica Pilić (Hrvatski sindikat djelatnika u kulturi), a sa strane Vlade Jadranka Kosor, tada potpredsjednica Vlade RH.