UDRUŽENI sindikati Srbije "Sloga" (USSS) ukazali su danas na nehumano i protupravno postupanje prema stotinama radnika iz Vijetnama i Kine, angažiranih u gradnji kineske tvornice guma u Zrenjaninu, zahtijevajući da ih država Srbija institucionalno zaštiti i omogući povratak kući.
Novinari Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra (VOICE) nedavno su upozorili da oko 750 Vijetnamaca i Kineza, angažiranih u Zrenjaninu na izgradnji kineske tvrtke auto-guma Shandong Linglong, čekaju zimu u nehigijenskim uvjetima, da su im putovnice uzeli poslodavci iz Kine i da bi se zbog loših uvjeta željeli vratiti kući.
"Treba im vratiti putovnice i pomoći ima da se vrate doma"
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" zatražili su danas od Uprave za strance srbijanskog MUP-a i Policijske uprave u Zrenjaninu da, u suradnji s Inspekcijom rada, odmah provedu kontrolu boravka svih radnika angažiranih na izgradnji kineske tvornice guma.
Sindikati naglašavaju da bi "vijetnamskim i kineskim radnicima trebalo pomoći, vratiti im putovnice i omogućiti da se vrate u države iz kojih su došli".
"Ukoliko to poslodavac izbjegava ili nije u mogućnosti, radnike treba odmah vratiti kući o trošku Srbije, koja im je izdala boravišne vize, a poslodavca i onoga tko ih je radno angažirao zakonski sankcionirati", navodi u svom zahtjevu USSS.
"Radni uvjeti podsjećaju na logore"
Prema navodima srbijanskih medija koji nisu pod vladinim utjecajem, Srbija je poklonila 130 hektara plodne vojvođanske oranice vrijednih oko 7,5 milijuna eura, te još 76 milijuna eura subvencije iz proračuna, a gradnja pogona na teritoriju Zrenjanina, grada koji već godinama ima problema s vodom za piće, počela je bez prethodne studije o njezinu utjecaju na životnu sredinu.
"Na gradilište buduće tvornice ne smije nitko ući, a radnici dovedeni iz Kine rade u uvjetima koji podsjećaju na radne logore", objavio je portal nova.rs.
Brojne kontroverze oko kineske tvornice
Poslovanje kineskog proizvođača guma proturječnosti prate već godinama, a zbog onečišćenja koje njihovi pogoni uzrokuju praktično su nepoželjni svugdje u svijetu osim na Tajlandu, u Uzbekistanu i Srbiji, istaknuo je portal, koji navodi i da je kinesko ministarstvo za ekologiju i zaštitu okoliša 2018. optužilo kompaniju za kršenje mjera kontrole zagađenja životne sredine.
Tvrtka je, kako se navodi, umiješana i u krađu patenata, a ta je afera završila kaznom koju je izreklo pravosuđe u SAD-u.
Uz polaganje kamena temeljca za tvornicu 30.ožujka 2019. srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić istaknuo je da će ta tvornica osnažiti Zrenjanin i okolna mjesta u Banatu, te da nije riječ samo o 1.200 radnih mjesta, već je to "najveća investicija na sjeveru Srbije od gotovo milijardu dolara".