Foto: Hina/Index
Ta je dobit, prema istražiteljima, prisvojena u razdoblju između 2006. i 2017. godine.
Na prijedlog zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva sud je već osigurao Todorićevu imovinu u Hrvatskoj, piše Siol.
Bivši prvi čovjek Agrokora osumnjičen je za kaznena djela zlouporabe ovlasti u poslovanju, kršenje knjigovodstvenih obveza i krivotvorenje dokumenata.
Popis zamrznute imovine
Zamrznuta mu je sljedeća imovina:
- 25 % udjela u Kulmerovim dvorima, vili s posjedom na sjeveru Zagreba
- nekretnine u rodnom gradu Ivanić Gradu, Kutini i Čazmi
- udio u hrvatskom poduzeću Agrokor Projekti, kojim Todorić još uvijek kontrolira vlasništvo nad Agrokorom, čija je nominalna vrijednost 5.32 milijarde kuna (715 milijuna eura)
- novac na računima u Addiko banci, Zagrebačkoj banci i Kreditnoj banci Zagreb
Ključne sumnje odnose se na pogrešnu prezentaciju bilance Agrokora.
Navodi se niz nepravilnosti. Novac koji je iz matičnog društva Grupe prenesen na povezane i nepovezane osobe prikazivan je u bilanci kao depozit, iako to nije bio. Istovremeno, Agrokor je također lažno objavljivao podatke o obvezama prema dobavljačima, dohodak od dividendi, dobiti i ostalih kategorija u bilanci.
Sve je od investitora i javnosti skriveno uz pomoć revizora iz revizorske tvrtke Baker Tilly Discordia, koja je bilancu i operativni izvještaji Grupe pripremala u suprotnosti s međunarodnim računovodstvenim standardima.
Time je Todorić prekršio zakonsku obvezu zaštite tuđih imovinskih interesa. Pri tome je dobio nezakonitu prednost dok je istodobno izazvao "ogromnu materijalnu štetu", navodi se u optužbi.
Deal s direktorom AWT-a i fiktivni ugovori
Todorić je također osumnjičen za nezakonite postupke u stotinama milijuna eura vrijednoj kupovini dionica Agrokora, koje su bile u vlasništvu Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Uspio ga je unijeti u svoju imovinu bez korištenja vlastitih sredstava, uz pomoć Mihe Glavića, direktora AWT Internationala, dugogodišnjeg dobavljača Agrokora.
U 2012. i 2013. godini, neposredno prije kupnje Mercatora, Todorić je dug Agrokora "zatvorio" različitim manevrima. Investco, koji je 2013. godine osnovao Miroslav Blažev, deveti najveći vlasnik Konzuma, sklopio je ugovor o cesiji, koji je prema istražiteljima bio fiktivan.
Time je Todorić zapravo na Investco prebacio teret povrata osobnih dugova prema Hypo Alpe-Adria-Bank, koja je prethodno imala hipoteku na Kulmerovim sudovima. Tim manevrom dobio je 16 milijuna eura.
Valja napomenuti da se to dogodilo u vrijeme kada su austrijske vlasti već intenzivno istraživale kredite velikih klijenata Hypo Alpe-Adria-Banke – tako i Todorićeve.
Tijek novca u Švicarsku
Prijava otkriva zašto je Agrokor već dugo imao tvrtku Agrokor AG u Švicarskoj. Direktor je bio Todorić, koji je preko nje upravljao raznim izvozno-uvoznim poslovima, ostavljajući proviziju na svom računu.
Istodobno, Todorić, kao prvi čovjek Agrokora, potpisao je u ime Agrokora ugovor kojim je švicarskoj tvrtki posudio skoro 44 milijuna eura. Dio tog novca završio je u Todorićevu džepu, jer su kriminalisti pronašli podatke o povučenih gotovo šest milijuna eura.
Tim novcem koji je povlačio s računa banaka UBS i Credit Suisse Todorić je pokrivao razne troškove. Za osobne potrebe i potrebe drugih članova obitelji potrošio je najmanje 1.6 milijuna eura, milijun funti i 200 tisuća dolara.
Istražitelji su otkrili nedostajanje značajnog dijela poslovne dokumentacije švicarske tvrtke Agrokor AG.