Foto: 123 RF/Index
OVE godine Grad Zagreb pokrenuo je pilot projekt uvođenja školskih odora u zagrebačke osnovne škole u kojem sudjeluje ukupno 48 škola, odnosno 23.272 učenika. U 31 školi odore nose svi učenici, a u 17 škola samo pojedini razredi koji su odore dobili još tijekom travnja.
"Molili smo ravnatelje da oprezno pristupe pitanju uniformi"
I dok je iz gradskog proračuna potrošeno 12,5 milijuna kuna na uniforme, učenici ih nisu obavezni nositi u školu.
"Nošenje školskih odora nije obvezno niti u jednoj školi koja se odazvala inicijativi da se one nabave njihovim učenicima. U dopisu Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, upućenom 1. veljače 2017., svim osnovnim školama u gradu Zagrebu navedeno je kako inicijativa za uvođenjem školskih odora predviđa da se za sve učenike, odnosno razredne odjele koji to žele, osiguraju u proračunu Grada Zagreba sredstva za izradu i nabavu školske odore razrednog odjela ili škole.
Također, navedeno je i da ovaj Ured moli sve ravnateljice/ravnatelje da, oprezno i s uvažavanjem, pristupe pitanju uvođenja školske odore u svojoj školi, imajući u vidu demokratska načela koja uzimaju u obzir mišljenja učitelja, roditelja i učenika.
Nema sankcija za nenošenje
Svrha inicijative uvođenja školskih odora tvrde nam, nije sankcioniranje za nenošenje školske odore, već "promoviranje poticajnog radnog okružja u kojem će se učenicima omogućiti aktiviranje maksimalnih kognitivnih potencijala i isticanje znanjem, pozitivnim ponašanjem, prijateljskom, vršnjačkom i kolegijalnom suradnjom i empatijom, a ne odjećom".
Objašnjavaju kako je cilj nošenja školskih odora pomoći djeci u razvijanju osjećaja pripadnosti razrednom odjelu i školi u cjelini i nikako ne smije biti razlikovni čimbenik u bilo kojem pogledu.
Prilikom najave da se uvode uniforme, razgovarali smo s nekoliko ravnatelja zagrebačkih osnovnih škola.
Neki misle da bi uniforme mogle pridonijeti osjećaju zajedništva te da bi se smanjile materijalne razlike među djecom. Drugi, pak, kažu da će se i dalje vidjeti razlike pa za primjer navode mobitele i obuću po kojima se i dalje, tvrde, vide razlike među djecom.
Što su gradu prioriteti?