Slovenija je prije 26 godina "izbrisala" više od 25.000 ljudi, neki ni danas nemaju nikakva prava

Ilustracija: 123rf

DANAS se navršilo 26 godina otkako su tadašnje slovenske vlasti jednom uredbom "izbrisale" iz državnog registra 25.671 osobu neslovenskog podrijetla, koje su tako ostale bez dokumenata, prava na boravak, rad i socijalnu zaštitu, podsjećaju slovenski mediji.

Iako se to događalo u pomalo euforičnoj atmosferi nakon osamostaljenja, posljedice za te ljude i obitelji iz drugih dijelova nekadašnje SFRJ, koji su morali izdržati pritiske "bešćutnog birokratskog stroja", dugotrajne su i još nisu u cijelosti sanirane. Slovenija se zbog tog slučaja masovnog kršenja ljudskih prava našla i pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu, a mnogi su problemi "izbrisanih" neslovenaca aktualni i danas, navodi mariborski dnevni list Večer.
 
Činovnici škarama uništavali dokumente
 
Antropologinja i klasična filologinja Svetlana Slapšak, koja se sa suprugom u Ljubljanu preselila 1991. godine iz Beograda i dvije godine kasnije dobila slovensko državljanstvo, kazala je za Večer da joj je bilo grozno kad je, čekajući na šalteru papire za boravak u Sloveniji, vidjela da "neslovencima" koji su tu došli prije nje činovnici škarama uništavaju prijašnje dokumente i da se je onda i sama osjetila nepoželjnom jer je to bila prijeteća poruka.
 
Nakon što je Europski sud za ljudska prava 2010. godine o predmetu "izbrisanih" presudio da im država oduzeta prava treba riješiti sistemskim zakonom, uz mogućnost odštete, parlament je donio zakon prema kojemu "izbrisanima" koji ulože zahtjev u upravnom postupku može pripasti najviše 50 eura za svaki mjesec koji su bili bez svih prava i dokumenata, a najviše trostruki iznos, ako se odluče za sudsku tužbu, no mnogi su slučajevi još otvoreni.
 
Do sada podneseno 346 tužbi, riješeno 12
 
Do sada je na sudovima podneseno 346 tužbi, a riješeno ih je samo 12, dok je "izbrisanima" u administrativnim postupcima dodijeljena odšteta od ukupno 26,5 milijuna eura, objavio je Slovenski radio.
 
Ustavni sud osim toga razmatrat će zahtjev da se maksimiziranje odšteta za pretrpljenu štetu proglasi nezakonitim, a problem je i to što se u ime države "izbrisanima" još uvijek nitko nije ispričao, prenose slovenski mediji.
 
Problem "izbrisanih" u Sloveniji kao jedan od najistaknutijih, uz diskriminaciju romske manjine, spominje u svom krajem prošlog tjedna objavljenom izvješću i organizacija Amnesty International, koja navodi da na tom području nije bilo pravog napretka i da neke stvari ostaju neriješene.
 
Još uvijek nesređena pitanja socijalnog i zdravstvenog osiguranja
 
Direktorica Amnesty Internationala za Sloveniju Nataša Posel upozorava da je još mnogo toga potrebno napraviti da se isprave sve nepravde koje su "izbrisani" takvim potezom države doživjeli.
 
"Još uvijek je nesređeno pitanje socijalnog i zdravstvenog osiguranja za izbrisane, pitanje njihovih stambenih prava koja su nekada imali te prijenos njihovih statusnih prava na djecu", kazala je Posel za Večer, dodavši da je potrebno i utvrditi tko su krivci da je do takvog kršenja ljudskih prava 1992. godine uopće došlo.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.