Španjolska ukinula vize za Kosovo. To je važno zbog drugog razloga

Ilustracija: EPA

Španjolska, jedina zemlja šengenskog prostora koja je nakon 1. siječnja zadržala vize za građane Kosova, odustala je od zadržavanja vize, pa će Kosovari moći slobodno ulaziti u tu zemlju, kao i u ostalih 26, izvijestile su u ponedjeljak španjolske novine El Pais.

Prije tjedan dana su zemlje šengenskog europskog prostora, unutar kojeg se na granicama ne pregledavaju putnicima dokumenti, ukinule vizni režim za 1.8 milijuna stanovnika Kosova.

Jedino je Španjolska, koja ne priznaje proglašenje neovisnosti Kosova iz 2008., zadržala vize, ali sada je i ona odustala od te mjere.

"Dobre vijesti se nastavljaju", napisao je u subotu potpredsjednik kosovske vlade Besnik Bislimi na Facebooku. "Sada i Španjolska priznaje putovnice Republike Kosovo, pa možemo bez vize putovati u tu zemlju", dodao je.

Kosovari smiju boraviti u tim zemljama 90 dana bez vize, i to u razdoblju od 180 dana.

Španjolska ne priznaje Kosovo

Pet zemalja Europske unije - Španjolska, Rumunjska, Cipar, Slovačka i Grčka - nije priznalo neovisnost Kosova. Slovačka i Grčka su također članice šengenskog prostora, ali su 1. siječnja ukinule vize za Kosovare.

"Sve zemlje Schengena koje ne priznaju neovisnost Kosova prihvatile su korištenje običnih kosovskih putovnica, no to nipošto ne znači priznanje Kosova", rekao je neimenovani izvor iz španjolskog ministarstva vanjskih poslova za El Pais.

"Da to nismo učinili, nositelji tih putovnica bi imali zakonskih problema prilikom posjete zemalja koje ne priznaju Kosovo", dodao je izvor.

Stanovnik Kosova je mogao ući u bilo koju drugu zemlju članicu, poput Hrvatske, gdje bi mu se odobrio ulazak bez vize, pa bez ikakve daljnje provjere dokumenata ući u Španjolsku. Ondje bi problem nastao tek ako bi ga slučajno legitimirala policija ili ako bi se morao prijaviti u hotelu s putovnicom.

"Španjolska se zalaže te će se i dalje zalagati za dijalog Beograda i Prištine kao način za rješavanje tog pitanja te nastoji minimizirati njegov učinak na građane", rekao je izvor iz španjolskog ministarstva.

Madrid je proteklih godina uvjetovao priznanje Kosova njegovim dogovorom sa Srbijom, ali je izvještavao da se ne protivi približavanju Kosova Europskoj uniji.

Europsko vijeće, sastavljeno od država EU, u ožujku je odobrilo liberalizaciju viznog režima s Kosovom, a tu je mjeru u travnju potvrdio Europski parlament.

Kosovo je bila posljednja zemlja tzv. Zapadnog Balkana čijim su stanovnicima trebale vize za ulazak u Schengen, prostor koji je dobio ime po mjestu u Luksemburgu gdje je 1985. potpisan sporazum o prekograničnom slobodnom kretanju. Taj prostor uključuje 23 članice Europske unije te Lihtenštajn, Švicarsku, Norvešku i Island.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.