Sprema se konačna bitka za Herson. Rusi imaju dva izbora, jedan bi bio strašan

Foto: Profimedia

STANJE se ubrzano mijenja na ukrajinskom bojištu. Iako posljednja dva tjedna, nakon što su oslobodili oko 1200 kvadratnih kilometara samo na jugu, Ukrajinci nisu imali većih napredovanja, sve upućuje na to da je ovo zatišje pred oluju - sličnu Oluji koju je Hrvatska provela 1995.  

Prema dostupnim informacijama, Ukrajinci gomilaju rezerve sjeverno od okupiranog teritorija, a ofenzivna djelovanja posljednjih dana bila su ograničena u opsegu, što sugerira da se prije svega radi o probnim napadima za izviđanje (tzv. reconnaissance in force) prije konačne operacije oslobađanja. Ona će, po svemu sudeći, imati za cilj sve zapadno od rijeke Dnjepar, uključujući sam grad Herson na njegovoj obali. 

Rusija pokušava spriječiti takav ishod na razne načine - od masovne, ali potpuno kaotične i neprofesionalne mobilizacije, preko ilegalne aneksije Hersonske, Zaporiške, Donjecke i Luhanske oblasti, masovnog raketiranja ukrajinske elektroenergetske mreže, uvijenih prijetnji nuklearnim napadom radi zaštite novog "ruskog teritorija", pa do proglašenja ratnog stanja (martial law) na njemu.  

Nakon ruske aneksije i ratnog stanja - evakuacija

Podsjetimo, ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je proglasio ratno stanje u tim pokrajinama, što je očito odgovor na sve ozbiljnije ukrajinsko napredovanje snaga i na istoku i na jugu. No anektirane pokrajine nisu bile pod potpunom kontrolom ruskih okupatora (osim Luhanske oblasti) ni u trenutku aneksije, a od onda se oslobađanje teritorija samo nastavilo, uključujući strateški važan grad Liman u Donjeckoj oblasti. 

Ratno stanje omogućuje uvođenje policijskog sata, uvođenje restrikcija koje se odnose na putovanja i mjesto stanovanja, vojnu cenzuru, označavanje još više podataka oznakom tajnosti, uvođenje radne obaveze i još mnogo toga, objasnio je Kevin Rothrock, urednik engleskog izdanja neovisnog ruskog portala Meduza. Možda najvažnije, civilne okupacijske vlasti navodno su zamijenili vojni dužnosnici. 

U isto vrijeme okupacijske su vlasti započele evakuaciju 60.000 stanovnika sa zapadne obale Dnjepra na istočnu obalu, navodno zbog njihove sigurnosti. Doduše, to je samo manji dio od gotovo 290 tisuća, koliko je grad imao prije rata. A osim građana, i proruske javne službe počele su se seliti preko Dnjepra, kako je otkrio lokalni kolaboracionistički čelnik Vladimir Saldo. 

"Dragi građani, evakuirajte se odmah. Ukrajinska vojska će koristiti artiljeriju i rakete. Autobusi će voziti od 7 sati iz riječne luke prema lijevoj obali Dnjepra", pisalo je u SMS-ovima koji su građanima stizali u četvrtak. Ukrajinske vlasti optužile su, pak, Ruse da nepotrebno šire paniku i histeriju među građanima, koje su pozvale da ignoriraju evakuaciju. 

A američki nevladin Institut za proučavanje rata (ISW) u svom je posljednjem izvješću upozorio da bi Rusi mogli iskoristiti ovu "humanitarnu" evakuaciju kao izliku za još jedan val prisilne deportacije ukrajinskih državljana u Rusiju.

I ruski okupatori svjesni da bi mogli uskoro izgubiti Herson

U svakom je slučaju jasno da su i ruski okupatori svjesni da bi u dogledno vrijeme mogli izgubiti Herson. Mnogi analitičari, uključujući vojne obavještajce iz britanskog ministarstva obrane, smatraju da je novi zapovjednik ruskih snaga u Ukrajini Sergej Surovikin svojom "krajnje neobičnom" izjavom najavio moguće masovno povlačenje svojih snaga iz Hersona. 

Podsjetimo, on je u nedavnom intervjuu za rusku televiziju rekao sljedeće: "Naši daljnji planovi i akcije u vezi sa samim gradom Hersonom ovisit će o nastaloj vojno-taktičkoj situaciji. Ponavljam, već danas je jako teško. U svakom slučaju, kao što sam već rekao, polazit ćemo od potrebe da maksimalno sačuvamo živote civilnog stanovništva i naših vojnika. Djelovat ćemo svjesno, pravovremeno, ne isključujući donošenje teških odluka."

Pritom je naznačio i da bi Ukrajinci mogli u napadu koristiti "zabranjeno oružje". S druge strane, Oleksij Hromov, visoki časnik glavnog stožera ukrajinske vojske, predviđa da bi rusko zapovjedništvo moglo povući profesionalne vojnike i zadržati samo mobilizirane trupe na desnoj obali Dnjepra.

O tome smo razgovarali s vojnim analitičarem i profesorom s Fakulteta političkih znanosti Robertom Barićem.

Robert Barić: Rusi sad imaju samo dva izbora

"Nije još jasno što se točno događa u Hersonu. Zadnje vijesti kažu da ruski vojnici doslovno pljačkaju kuće i stanove i odnose sve što mogu sa sobom. Trebamo pričekati potvrdu, ali izgleda da u Hersonu vlada velik kaos i da je sustav upravljanja doživio totalni kolaps", kaže Barić. 

"Prema također još nepotvrđenim vijestima, preko Dnjepra se na istočnu obalu vojnici i oprema prebacuju pontonskim mostovima i plovilima. Sve to ukazuje da je moguć potpuni kolaps ruskih linija na zapadnoj obali Dnjepra, što Ukrajincima otvara mogućnost da krenu prema gradu Hersonu.

Čini mi se da su Ukrajinci jučer pokrenuli novi udar. Ono što su Rusi javljali zadnjih dana bile su njihove propagandne poruke, ali Ukrajinci su očito za to vrijeme intenzivno koristili topništvo i dovlačili popunu snaga", smatra ovaj analitičar. 

"Rusi sad imaju samo dva izbora. Jedan je da pokušaju zadržati Herson kao neku vrstu utvrde, pod uvjetom da evakuiraju civilno stanovništvo, ali pitanje je je li to moguće. Bez obzira na velike snage koje imaju, 20 do 25 tisuća vojnika, one su iscrpljene. Neke su u stalnoj borbi od početka ožujka. Ako ne zamijenite jedinice nakon 2-3 mjeseca, najviše 4, one više nisu borbeno spremne.

Druga opcija je potpuno napuštanje Hersona i njegovo bombardiranje da bi Ukrajinci dobili gomilu ruševina. Vidjet ćemo što će se dogoditi, sve je i dalje pod upitnikom. Ukrajinci imaju jako dobru informacijsku sigurnost i puštaju informacije samo kad su sigurni", dodaje. 

Barić: Sasvim je moguće da Herson padne prije zime, ali onda slijedi predah

"A vidimo da su ruski vojni blogeri u panici. Sasvim je moguće da Herson padne prije zime jer ako i zadrže snage tamo, ne mogu se opskrbljivati jer su Ukrajinci postigli potpunu operativnu izolaciju bojišta", navodi Barić i upozorava da Rusi koriste evakuaciju "za etničko čišćenje".

"Vidjeli ste da Ukrajince, pa i djecu, trpaju u vlakove i odvoze u Rusiju. Time žele promijeniti etnički sastav stanovništva, da bude što manje Ukrajinaca u tim anektiranim pokrajinama. To je, naravno, ratni zločin", ističe.

Ako oslobode Herson, hoće li Ukrajinci moći nastaviti dalje preko Dnjepra, na istok ili jug? 

"Pazite, Dnjepar je velika rijeka, širine 4 do 7 kilometara, to je velika prepreka. Rusi će nastojati stvoriti obrambenu liniju na samom Dnjepru. Isto tako će ojačati obranu Zaporižja jer bi Ukrajina mogla u tom pravcu nastaviti na proljeće, prema Melitopolju i Berdjansku. Tako bi presjekli taj koridor, ali sada to zbilja ne mogu", ocjenjuje Barić.

"To će ipak biti velik psihološki udar za rusku stranu jer gube jedino središte neke pokrajine koje su od veljače osvojili. Nadalje, time se stavlja ad acta bilo kakvu ideju daljnjeg napredovanja prema Mikolajivu i Odesi.

A treće, opskrba Krima postaje upitna. Naime, željeznička pruga ide od Rostova na Donu preko Hersona i onda prema Krimu. Postoji još jedna pruga preko Melitopolja, ali ona je jednotračna i manjeg kapaciteta", obrazlaže Barić stratešku važnost eventualnog oslobađanja ovog grada.

"Ukrajinska operacija traje već mjesec i pol dana, postigla je fantastične rezultate, ali i oni su iscrpljeni. Na jugu kiše već počinju i jesenja rasputica polako dolazi. Trebat će im predah", zaključuje Barić.

Zelenskij: Rusi su minirali branu na Dnjepru

U međuvremenu, posebno zabrinjava optužba koju je, među ostalima, iznio ISW - prema njihovim saznanjima, Rusi vjerojatno planiraju izvesti napad "pod lažnom zastavom" (false flag) na branu na rijeci Dnjepar kod Nove Kahovke. Drugim riječima, za taj napad namjeravaju lažno okriviti Ukrajince. 

Cilj te operacije bio bi "pokriti njihovo povlačenje s desne obale rijeke Dnjepar, ali i spriječiti ili usporiti ukrajinsko napredovanje preko rijeke", a istodobno mogu "okriviti Ukrajince za svu posljedičnu štetu i gubitke života". 

Naime, ruske vlasti već su priopćile da su "dobile informaciju da Kijev planira napasti branu i izazvati razornu poplavu" kod Hersona. ISW zaključuje da Moskva na ovaj način zapravo priprema informacijski teren za vlastiti napad te da bi mogla pokušati "zasjeniti vijest o trećem ponižavajućem porazu" svojih snaga, kao i lažno predstaviti Ukrajinu "kao terorističku državu koja namjerno cilja civile".

I predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij ustvrdio je tijekom jučerašnjeg videoobraćanja Vijeću Europe da ukrajinske službe "imaju informaciju da su ruski teroristi minirali branu i jedinice hidroelektrane Kahovka". Pozvao je svijet da "djeluje snažno i brzo" kako bi spriječio katastrofu velikih razmjera koju bi izazvalo uništenje brane upozoravajući da bi 80 gradova i sela bilo poplavljeno, uključujući sam Herson. 

>> Zelenskij: Rusi su minirali važnu branu. Svjetski čelnici, hitno reagirajte

Rusi: To je to apsolutna besmislica

"Rusi bi na taj način mogli napraviti vodenu zapreku, ali nije tako jednostavno uništiti tu branu. No to bi svakako bila ruska 'false flag' operacija jer Ukrajinci to ne žele", smatra i Barić.

Ruske okupacijske vlasti, očekivano, poriču da su minirale branu. Ruski načelnik administrativnog okruga Nova Kahovka Vladimir Leontjev rekao je ruskoj državnoj novinskoj agenciji Tass da je to "apsolutna besmislica" i zapitao se "kakva je svrha Rusiji da je sada uništi".  

Sugerirao je da bi to, naprotiv, moglo koristiti Ukrajini "da se poremeti logistika, da se sije strah i panika te da se zaustavi mogućnost snabdijevanja vodom putem Sjevernokrimskog kanala na teritoriju Krima".

Naravno, ruski kolaboracionist nije se osvrnuo na činjenicu da je ovu masivnu branu neusporedivo lakše razoriti miniranjem nego raketiranjem izdaleka, kao i da bi takav napad odnio golem broj života ukrajinskih građana, a za ukrajinsku vojsku značio da još dugo neće moći prijeći Dnjepar i nastaviti s oslobađanjem. 

U međuvremenu, Rusija je optužila ukrajinske snage da su američkim raketnim sustavom HIMARS pogodile most kod Hersona te ubile četvero civila koji su se evakuirali, a 13 ranile. Ukrajinska strana potvrdila je da je napala most, ali tvrdi da u vrijeme napada na njemu nije bilo civila.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.