Foto: Index
HRVATSKA radio televizija (HRT) godišnje od pretplate, koja po pretplatniku iznosi 80 kuna mjesečno, ubere oko 1,2 milijarde kuna. Taj iznos glavni je prihod HRT-a koji iznosi približno 1,4 milijarde kuna. Oko 120 milijuna kuna dolazi im od oglašavanja, a ostatak je od ostalih poslovnih prihoda.
Prosječna cijena izgradnje jednog vrtića u Hrvatskoj iznosi oko 22 do 28 milijuna kuna. Od osamdeset kuna pretplate za HRT, Hrvati su u godinu dana mogli financirati izgradnju gotovo 50 vrtića i smjestiti gotovo 10 tisuća mališana. Tek za usporedbu prosječno po županijama nedostaje oko 1500 novih mjesta u vrtićima, a samo gradu Zagrebu trenutno nedostaje točno 48 novih vrtića. U ovisnosti od kapaciteta te uključuju li izgradnja nove škole i modernu sportsku dvoranu, cijena jedne škole varira između 25 do 50 milijuna kuna. To znači da se u prosjeku od pretplate koju izdvajamo za HRT moglo izgraditi oko 30 škola.
Što želite gledati, partijsku TV ili dvije nove moderne bolnice?
Posljednja bolnica koja se radi u Hrvatskoj je ona u Puli, a kompletan trošak izgradnje bolnice s opremom mogao bi stajati negdje oko 600 milijuna kuna. To znači da bi godišnje od pretplate za HRT mogli izgraditi dvije moderne bolnice u Hrvatskoj. Najveće liste za čekanje u zdravstvu one su za CT uređaje, a hrvatske bolnice se već godinama žale kako rade na starim i gotovo dotrajalim uređajima. Nedavno je KBC-a Rijeka nabavila novi CT uređaj koji može pregledati za svega 5 sekundi, a prema specifikacijama dnevno radi preglede 50 pacijenata. Jedan od najpotrebnijih uređaja nabavljen je za 8,5 milijuna kuna, a odricanjem pretplate za HRT mogli bi godišnje nabaviti oko 140 uređaja godišnje.
40 najtraženijih PET/CT uređaja
Na moderni PET/CT uređaj KBC-a Rebro koji predstavlja najsuvremeniju i najpouzdaniju metodu utvrđivanja metastaza kod malignih bolesnika, prema službenim podacima čeka se oko mjesec dana, a prema neslužbenim i pričama pacijenata puno duže. Cijena ovakvog uređaja je 30 milijuna kuna, a umjesto da plaćamo pretplatu mogli smo nabaviti njih 40!
Mjesečno se za plaće na HRT izdvaja oko 38 milijuna kuna, a zaposlenih je na HRT-u oko tri tisuće. Prema posljednjima podacima iz 2015. godine, zaposlena je točno 2981 osoba. Opća bolnica Karlovac za plaće izdvaja tri puta manje i to 10,5 milijuna kuna, a malo manje od 10 milijuna izdvaja bolnica u Čakovcu. Ukupno se za plaće zaposlenih u zdravstvu izdvaja oko 5 milijardi kuna godišnje, što znači da bi od godišnje pretplate za HRT mogli platiti četiri mjeseca za sve hrvatske liječnike i radnike u zdravstvu.
Plaćamo ravnatelja HRT-a, a za tu plaću mogla bi raditi 3 liječnika ili 4 profesora
Bivši glavni ravnatelj Gordan Radman primao je plaću malo veću od 21 tisuću kuna, a bruto plaća mu je iznosila 42 tisuće kuna. Prosječna mjesečna liječnička neto plaća iznosi oko 8,5 tisuća kuna pa ispada da smo samo od ravnateljske plaće mogli financirati tri liječnika. S prosječno plaćom nastavnika od 6,5 tisuća kuna mogli smo plaćati i gotovo 4 profesora. U svakom slučaju korist bi bila veća.
U potpunu informatizaciju škola za samo dvije godine
Projekt E-škole podrazumijeva digitalno zrele škole, spojene na ultrabrzi Internet, visoko opremljene IKT-om, s informatiziranim procesima učenja/poučavanja i poslovanja, a u kojima rade i uče digitalno kompetentni nastavnici i učenici, koji svakodnevno koriste računalnu i mobilnu opremu, obrazovne aplikacije i digitalne nastavne materijale. Taj projekt je težak 140 milijuna eura, što je gotovo 1,1 milijardu kune. Projekt predviđa informatizaciju do 2022. godine, a preraspodjelom sredstava od pretplate od HRT-a. Mogli bismo krenuti već sutra.
Projekt E-škole ne uključuje i besplatne tablete za učenike, već samo za nastavnike, no ukoliko bi se na to odlučili, predviđa se da bi to stajalo dodatnih milijardu kuna. U dvije godine bez pretplate za HRT, napokon bi naša djeca ušla u 21. stoljeće.
Sve osnovne škole s kuhinjom sa samo jednom mjesečnom pretplatom
U Hrvatskoj je ukupno 2085 škola, a 82 škole uopće nemaju nikakvu organiziranu prehranu. Niti imaju kuhinju, ni kuharicu ili je kuhinja u toliko raspadajućem stanju da nisu u stanju ni podijeliti obrok. Škola u Umagu nedavno je u sklopu škole otvorila i kuhinju, a dogradnja i adaptacija stajala je oko milijun kuna. Ako bi to uzeli kao mjerilo 82 osnovne škole imale bi prehranu za oko 80 milijuna kuna. Znači sve osnovne škole u Hrvatskoj imale bi prehranu kada bi se odrekli samo na jedan mjesec pretplate za HRT.
Svima besplatni obrok za 20 milijuna kuna, a HRT-u dajemo 100 milijuna kuna mjesečno
Prema podacima iz 2015. godine, oko 170 tisuća učenika koristi usluge školske kuhinje, a cijena za obrok iznosi u prosjeku oko 100 kuna mjesečno. Oko 10 tisuća učenika u školama ne jede, odnosno nisu uključeni u sustav školske prehrane. To bi značilo da bi mjesečni izdatak za besplatne obroke u svim školama za sve učenike moglo pokriti oko 18 do 20 milijuna kuna mjesečno. Mjesečno od pretplate HRT ubire oko 100 milijuna kuna!?
Za 20 dana potroše cijelu godišnju plaća svih asistenata u nastavi
Prema službenim podacima financiranje 2030 asistenata u nastavi za ukupno 2268 učenika s teškoćama u razvoju koji pohađaju osnovne i srednje škole stoji oko 74,7 milijuna kuna. Za cijelu školsku godinu. Toliko HRT potroši za dvadeset dana.