Postupanje njemačke policije potiče sustavnu diskriminaciju s policajcima koji se rutinski bave rasnim profiliranjem i oslanjanjem na etničke stereotipe, pokazuju nalazi studije koju je danas objavio internetski portal koji prati podatke o imigraciji i azilu.
Studiju je proveo Mediendienst Integration i objavljena je u jeku zabrinutosti aktivista zbog porasta rasizma u Njemačkoj i uspona desničarske stranke Alternativa za Njemačku (AfD).
U rutinskom policijskom radu, etničke manjine, osobito one koje se doživljavaju kao migranti, nesrazmjerno su ciljane u patrolama, procjenama rizika i policijskim interakcijama, pokazalo je istraživanje provedeno u njemačkoj zapadnoj pokrajini Donjoj Saskoj.
Nalazi studije pokazuju da se policajci često oslanjaju na rasna obilježja, a ne na ponašanje kad provode proaktivne patrole.
Albance povezuju s drogom, južne Europljane smatraju agresivnima
Pojedinci koji se percipiraju kao "crni Afrikanci" ili "Albanci" često se povezuju s drogom, što dovodi do povećane pozornosti policije, dodaje se.
Skupine južnih Europljana, Rusa i takozvanih članova "klanova" smatraju se agresivnijima ili nesuradljivima, pokazalo je istraživanje, što izaziva pretjeranu reakciju policije.
Istraživanje su provela dva profesora s Policijske akademije Donje Saske, a ono je pokazalo da policajci često smatraju mladiće arapskog ili turskog podrijetla, kao i politički lijevo orijentiranih pojedinaca neprijateljski nastrojenima, što je rezultiralo oštrijim tretmanom prema njima.
Takve pretpostavke dovode do pretjeranog nadzora policije, s više snaga raspoređenih u situacijama koje uključuju navedene skupine bez obzira na stvarnu razinu prijetnje, uz jačanje negativnih percepcija tih skupina kao prijetnji javnoj sigurnosti.