Foto: FAH
Provokacijama dovesti do promjene odluke
Prema za sada nepotvrđenim informacijama Hasanbegoviću je još ovog tjedna jasno dano do znanja kako neće obnašati ministarsku dužnost u novoj Vladi, pa mu je jedini ostalo provocirati u nadi da će vrh HDZ-a na čelu s Plenkovićem promijeniti mišljenje.
Hasanbegović to i radi, a što je posebno vidljivo iz medijske prepiske s Miloradom Pupovcem.
"Sigurno nećemo podržati Vladu u kojoj sjedi Hasanbegović", poručio je prije samo dva dana Milorad Pupovac najavljujući pregovore manjina s HDZ-om o izgledu buduće Vlade. Hasanbegović koji u pravilu izbjegava medije i novinare odmah je bio spreman reagirati na Pupovčeve izjave.
Sukob s Pupovcem jasno pokazao stanje
"Nije politički pametno davati takve izjave te da takve izjave u kontekstu ukupnih hrvatsko srpskih odnosa, ali i u kontekstu odnosa sa srpskom zajednicom u hrvatskoj državi", poručio je u svom "stilu" Hasanbegović.
Nakon te izjave, danas je uslijedila i mala provokacija kada se Hasanbegović pojavio u stranačkim prostorijama neposredno prije pregovora manjina i HDZ-a, što je neke medije navelo za zaključak kako je i Hasanbegović pregovarao s manjinama. Naravno, ta informacija, pokazala se potpuno pogrešna.
Prihvatio manji proračun
Sukob između Plenkovića i Hasanbegovića nije od jučer. Naime, Hasanbegović je pokazno lice i izravni produkt HDZ-a Tomislava Karamarka čija se politika temeljila na desnom esktremizmu. Hasanbegović se prvo morao dokazati u stranci, pa je tako gotovo jedini prihvatio Karamarkov uvjet da ukoliko pristane biti ministar kulture mora pristati i na osjetno manji proračun u tom resoru. Podsjetimo, da je HDZ-ov Odbor za kulturu javno zastupao stav o povećanju budžeta za kulturu.
Hasanbegovićevo nenadano ustoličenje kao ministra napravilo je potrese u toj stranci, a primjerice HDZ-ov Odbor za kulturu koji je pismeno odgovarao MOST-u na njihove zahtjeve (bez Hasanbegovića jer on nije bio član tog Odbora) se doslovno raspao nakon Hasanbegovićeva imenovanja od strane Karamarka.
Nije se dokazao u Ministarstvu
Nije se htio isprovocirati unutarstranački sukob
Bilo je i gorih HDZ-ovih ministara, no za Plenkovića, dugogodišnjeg diplomata koji je došao iz Bruxellesa, ključno je da Hasanbegović ne uživa ugled u svijetu. Štoviše, Hasanbegovićevi stavovi doveli su strane medije na zaključak kako je riječ o povjesničaru koji "veliča fašiste i ustaše".
Hasanbegović je nastavio ondje gdje je stao s Karamarkom. Njegov neslužbeni PR-ovac postao je Velimir Bujanec, a nastavljene su i Hasanbegovićeve provokacije za koje je procijenjeno da vole slušati birači se desnog esktremnog spektra. Hasanbegović je procijenio kako mu preferencijalni glasovi osiguravaju budućnost u HDZ-u, no na koncu njegovih 11.898 preferencijalnih glasova teško mogu biti pregovarački zalog za još jedan ministarski mandat.
Plenković HDZ-u osigurao vlast, a Hasanbegović podbacio u preferencijalnim glasovima
Više glasova od njega imali su Kujundžić, Krstičević, Marić i Stier. Sveukupno, gledajući sve liste i stranke, Hasanbegović je imao tek 23 preferencijalni rezultat. Tek za usporedbu Plenković je imao 3 puta više i to više od 33 tisuće preferencijalnih glasova.
Hasanbegović je uvjeren da ima potporu većeg dijela HDZ-a, a argument mu je i pisanje nekih prohadezeovskih medija koji ga opisuju kao najpopularnijeg ministra u bivšoj Vladi.
No, za HDZ najbitnije je da je Plenkovićeva politika "novog HDZ-a" dovela do toga da će HDZ opet biti na vlasti. I to svega tri mjeseca nakon što su bili na koljenima. A to je u HDZ-u najbitnije.
Plenković je za sada IN, Hasanbegović je za sada OUT.