JEDAN od najuspješnijih hrvatskih poduzetnika, osnivač Nanobita Alan Sumina, na Facebooku je jučer napisao da je birokracija uništila Hrvatsku i da za otvaranje tvrtke ne može nikoga opunomoćiti. Otvarao je, kaže, tvrtke u Velikoj Britaniji, Mađarskoj, Rumunjskoj i nigdje nije trebao ni obilaziti šaltere ni dobiti pečat. "Ne da se nismo pomakli, nego smo se unazadili", napisao je.
Kako kaže, u teoriji možete putem interneta otvoriti tvrtku, no u praksi ne možete ako vam je osnivački akt imalo drugačiji od onoga kako je to predviđeno u Fini.
"Imate jednu najbanalniju stvar. Fina, kao agencija koja ne postoji ni u jednoj državi EU, ona je spona između vašeg otvaranja tvrtke i žiro-računa u banci. Ne možete otvoriti žiro-račun bez da imate izvod stvarnih vlasnika iz Fine. Pa morate ići u Finu dati izjavu o stvarnim vlasnicima da bi vam oni dali potvrdu o stvarnim vlasnicima i onda je morate nositi u banku", kazao je. "Nije to toliki problem, ali je nepotrebno. U većini država EU to ne postoji", kazao je.
Danas su mu odgovorili iz Fine, tvrdeći da se firma može otvoriti bez da se odlazi na šaltere i to kroz jedinstveni informacijski sustav – START.
"START je moderna e-usluga, utemeljena na načelu jednokratnog unosa minimalno potrebnih podataka. Svi se dostupni podaci povlače iz javnih registara i dostupnih baza podataka te se automatski razmjenjuju. Za korisnika nema odlaska u zasebne institucije niti dokumentacije u papirnatom obliku. Osim što je poslovanje moguće pokrenuti u svega nekoliko dana, iz vlastitog doma, i troškovi pokretanja poslovanja kroz START su niži.
Žao nam je što je gospodin Sumina imao neugodno iskustvo prilikom otvaranja poslovanja, no sam je izjavio kako se u njegovom slučaju radi o nestandardnom osnivačkom aktu, koji iziskuje angažiranje pravne pomoći i stoga se niti ne može obaviti standardnim postupkom, odnosno online, putem sustava START. Osnivački akti u postupku osnivanja na daljinu prilog su Zakonu o trgovačkim društvima. Cilj standardizacije putem sustava START upravo je omogućiti poduzetnicima osnivanje bez pravne pomoći. Standardni postupak po svom sadržaju odgovara većini osnivača u Republici Hrvatskoj, a uvijek će postojati društva s potrebom za nestandardnim osnivačkim aktom", napisali su iz Fine.
Sada je stigao novi odgovor Sumine.
"Od prosinca 2019. kad je START uspostavljen do kraja veljače 2021. godine (odnosno u 15 mjeseci postojanja) kroz START je poslovanje pokrenulo ukupno 1.214 poduzetnika (od čega je 614 d.o.o., 437 j.d.o.o. i 163 obrta)."
Ako je moja objava pridonijela reklami navedenog sustava - izvrsno.
Međutim, zanimljiv je ovaj podatak da je u 15 mjeseci registrirano svega 614 d.o.o. putem navedenog sustava, dok se u istom periodu u RH osnovalo više od 7 000 d.o.o.
U prijevodu - navedeni sustav je korišten u manje od 10% osnivanja novih tvrtki.
Ili da prevedemo - 90% poduzetnika i dalje ide po šalterima Fine jer je navedeni sustav ili prekompliciran ili nepraktičan ili ga jednostavno ne znaju koristiti.
U mom konkretnom slučaju - ja ga nisam mogao koristiti iz 4 razloga:
1. zahtjeva certifikat razine 4 (znači, na šalter Fine da se izvadi, imam razinu 3 koju ne podržava)
2. radi samo na Windows računalu (Macintosh ne podržava)
3. osnivački akt je zahtijevao neke izmjene u odnosu na defaultni koji nudi Finin sustav
4. temeljni kapital se naplaćuje putem kreditne kartice - što je nepraktično kada se radi o većem iznosu jer mi kartica nema takve limite
Možda to doista nije do Fine, nego do ljudi koji su projektirali sustav. U tom slučaju - ja im se ispričavam. Ali kao što sam rekao - da, ja sam morao ići po šalterima Fine. I na kraju, koja je korist digitalizacije ako se koristi u manje od 10% slučajeva? Očito je negdje zakazalo", napisao je Sumina.