U Okrugu Donjem na otoku Čiovu u blizini Trogira započelo je uklanjanje nezakonito izgrađenih građevina. Prvi na popisu od tri objekta na Čiovu je kamena kuća u vlasništvu trgovačkog društva čiji je vlasnik švedski državljanin.
Prvi red do mora na 100 metara četvornih strani državljanin je, prema navodima Državnog inspektorata, bespravno izgradio kamenu dvokatnicu s bazenom. "Postupak je trajao nekoliko godina. Taj objekt je potpuno bespravno sagrađen i to je jedini razlog zbog kojeg se uklanja. Propisi Republike Hrvatske se moraju poštovati. Predmet je bio nekoliko godina u tijeku, a kad su se ispunili svi zakonski uvjeti, mi smo krenuli s rušenjem", rekao je glavni državni inspektor Andrija Mikulić te istaknuo kako su za ovaj objekt ispisali tri kazne.
Na terenu je bio i odvjetnik švedskog državljanina Mario Vuković koji je rekao kako su na rješenje o rušenju uložili žalbu Upravnom sudu. "Smatram da građevinska inspekcija nije postupila ispravno. Podnijeli smo tužbu na rješenje s odgodom učinka, a Upravni sud još o tome nije odlučio. Moja stranka je stavljena u neravnopravan položaj jer je strani državljanin", tvrdi odvjetnik Vuković koji na pitanje ima li njegov klijent građevinsku dozvolu nije imao komentara.
U pripremi za uklanjanje objekta nije sve teklo glatko. Državni inspektorat u jutarnjim satima dočekao je bager koji mu je spriječio prolazak do kuće. "Nije ovo bager trgovačkog društva koje uklanja objekt, već je u vlasništvu investitora objekta. Stavio ga je ovdje da zapriječi put. Izvođači su pronašli put s druge strane i došli do objekta", objašnjava Mikulić.
Mikulić je potvrdio kako će se uskoro ukloniti i ilegalni objekt u Okrugu Gornjem u vlasništvu bračnog para Rajković, vlasnika privatne zdravstvene ustanove Poliklinika Medikol. No, ističe kako postoji razlika između tog postupka i uklanjanja objekata na Čiovu.
"Cijena uklanjanja nekretnine u vlasništvu Rajkovića je iznad 240 tisuća eura. Mi smo išli na raspis natječaja da odaberemo izvođače i nakon toga idemo u uklanjanje. Ako do tog trena objekt ne bude legaliziran, objekt ćemo srušiti bez obzira na to tko je vlasnik", rekao je Mikulić.
Prvi bageri sutra će stići i u uvalu Vruja, kako je najavio državni inspektor Mikulić. Vruja je tijekom godina postala simbol bespravne gradnje zbog koje je investitoru Stipi Latkoviću država podnosila prijave i ispisivala brojne kazne. Održan je i Festival bespravne gradnje i devastacije prirode, a Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je u ožujku investitoru Latkoviću oduzelo koncesiju na uvalu.
"Tamo je sedam objekata u pitanju. Ispisali smo sve kazne koje su bile u iznosu preko 370 tisuća eura. Dio tih kazni je plaćen. Od kad smo mi to preuzeli, ubrzali smo postupak koliko se god moglo", kaže Mikulić.
Mikulić tvrdi kako se tijekom uklanjanja bespravnih objekata od Istre do Vruje dosljedno poštuju propisi države, bez obzira na vlasnika. Mediji su otkrili kako na Hvaru bespravno gradi vilu s bazenom i Frano Barbarić, prvi čovjek HEP-a i ugledni HDZ-ovac. Nakon što je javnost saznala za bespravnu gradnju Barbarića, ispred vile je osvanula traka građevinske inspekcije koja je zatvorila gradilište.
"Inspektori su bili na lokaciji i zatvorili su gradilište. Postupak je ovog trena u tijeku. Stranka ima mogućnost očitovanja, nakon toga, kada utvrdimo činjenice, izvijestit ćemo vas, kao i svaki put do sada."
Državni inspektorat je potvrdio kako je tijekom svibnja u Hrvatskoj uklonjen 31 nelegalni objekt. Od 2019. godine obavili su oko 7000 nadzora, pokrenuli 1300 postupaka i ispisali 50 kaznenih prijava u četiri dalmatinske županije. Dodaju kako je ispisano osam milijuna eura kazni, od toga pet u Dalmaciji.