Tko je Sam Altman?

Foto: Profimedia

Bio je stručnjak za tehnologiju prije nego što je završio osnovnu školu, odustao od jednog od najboljih američkih sveučilišta i postao predvodnik revolucije koja bi mogla zauvijek promijeniti naše živote.

Sam Altman bio bi nepoznat većini tehnoloških krugova prije pokretanja revolucionarnog chatbota ChatGPT, ali nedavno je proveo mnogo vremena u kontaktu sa svjetskim liderima i nekim od najprepoznatljivijih američkih direktora i menadžera, piše Sky News.

Zbog toga je otkaz koji mu je uručio Upravni odbor OpenAI-ja, kompanije čiji je suosnivač, bio potpuni šok. Pet dana kasnije, dok je bijesno ostalo osoblje prijetilo da će dati otkaz zbog njegovog iznenadnog izbacivanja, kompanija je promijenila kurs i dogovorila njegov povratak.

Karijera ovog 38-godišnjaka nalikuje holivudskom filmu - evo retrospektive njegova dosadašnjeg života.

Napustio jedno od najprestižnijih sveučilišta

Altman je odrastao u američkoj državi Missouri gdje je kao osmogodišnjak dobio svoje prvo računalo i brzo je naučio ne samo kako ga koristiti već i programirati za njega. Altman je pohađao školu John Burroughs u St. Louisu, a za The New Yorker je u intervjuu 2016. rekao da mu je posjedovanje računala pomoglo da se pomiri sa svojom seksualnošću i otvoreno o tome razgovara sa svojim roditeljima kad je bio tinejdžer.

"Odrastanje kao homoseksualac na američkom Srednjem zapadu 2000-ih nije bilo sjajno. A pronalaženje AOL chat soba bilo je transformativno. Tajne su loša stvar kada imaš 11 ili 12 godina", prisjeća se Altman.

Kad je došlo vrijeme za sveučilište - bilo je to Stanford, ni manje ni više. Altman je krenuo u tu poznatu kalifornijsku instituciju kako bi studirao informatiku, ali je odustao nakon samo dvije godine, slijedeći korake prethodnih tehnoloških superzvijezda Billa Gatesa i Marka Zuckerberga, koji su napustili Harvard prije nego što su postali najutjecajniji tehnološki lideri u povijesti.

Napuštanje dragocjenog mjesta na jednom od najboljih američkih sveučilišta činilo se obredom preobražaja za vodeće tehnološke poduzetnike u zemlji da se utjecalo na priču o uspjehu sada osramoćene Elizabeth Holmes, čiji je odlazak sa Stanforda u Silicijsku dolinu doveo do velike medijske pozornosti koja se ne razlikuje bitno od one koja se trenutačno pridaje Altmanu.

Njegov prvi postsveučilišni pothvat bila je aplikacija za pametne telefone pod nazivom Loopt, koja je korisnicima omogućila da selektivno dijele svoju lokaciju u stvarnom vremenu s drugim ljudima. Oko 30 milijuna dolara prikupljeno je za pokretanje tvrtke, potpomognuto financiranjem od tvrtke za ubrzavanje start-upa pod nazivom Y Combinator, koja među internetskim tvrtkama čije je osnivanje pomogla navodi Airbnb i Twitch.

Y Combinator

Altman je postao predsjednik samog Y Combinatora 2014. godine, nakon što je dvije godine ranije prodao Loopt za 44 milijuna dolara. Osnovao je i vlastiti fond rizičnog kapitala pod nazivom Hydrazine Capital, privlačeći dovoljno ulaganja da bude imenovan na Forbesovoj listi 30 Under 30 za rizični kapital. Kao da nije imao dovoljno posla, Altman je također vodio Reddit tijekom ukupno osam dana 2014. godine, opisujući svoj mandat kao svojevrsnu zabavu.

Dok je njegovo vrijeme na čelu Reddita trajalo samo osam dana, njegov nadzor nad OpenAI-jem traje osam godina. "Išlo je prilično dobro", napisao je u tweetu iz veljače (zasigurno u usporedbi s Looptom, koji je, kako sada kaže, "sranje").

Pokrenuo je kompaniju s Elonom Muskom (koji je u to vrijeme vodio samo SpaceX i Teslu) 2015. godine, a njih dvojica osigurala su sredstva zajedno s Amazonom i Microsoftom, u ukupnom iznosu od milijardu dolara. Vođena je kao neprofitna organizacija s plemenitim ciljem razvoja umjetne inteligencije, istovremeno pazeći da ne uništi čovječanstvo. Zasad je misija obavljena - ali ako je vjerovati Altmanu, rizik je od tada postao vrlo stvaran.

Pod njegovim mandatom, OpenAI je prestao biti neprofitna organizacija i danas vrijedi 29 milijardi dolara, sve zahvaljujući izvanrednom uspjehu svojih generativnih AI alata - ChatGPT za tekst i DALL-E za slike. Šef Microsofta Satya Nadella opisao je Altmana kao "nevjerojatnog poduzetnika" koji se kladi na veliko i kladi se ispravno, čemu se teško usprotiviti zbog uspjeha OpenAI-ja.

Ogroman uspjeh ChatGPT-ja

ChatGPT je okupio desetke milijuna korisnika u roku od nekoliko tjedana nakon lansiranja krajem 2022. godine, oduševivši stručnjake i promatrače svojom sposobnošću da položi najteže ispite na svijetu, prođe kroz molbe za posao, sastavi bilo što, od političkih govora do domaće zadaće, te napiše vlastiti računalni kod.

Iznenada je koncept velikog jezičnog modela (što znači da je obučen na ogromnim količinama tekstualnih podataka kako bi mogao razumjeti naše zahtjeve i odgovoriti u skladu s tim) postao nešto poput uobičajenog pojma, a njegova je popularnost dovela do toga da Microsoft ulaže dodatni novac u OpenAI i koristi ga u svojoj tražilici Bing i aplikacijama Officea.

Google se također uključio u akciju sa svojim Bard chatbotom, neke od najvećih kineskih tehnoloških kompanija ušle su u utrku, dok je Musk - koji je napustio OpenAI 2018. zbog sukoba interesa s Teslinim radom na umjetnoj inteligenciji u autonomnoj vožnji - rekao da želi pokrenuti i svoju vlastitu kompaniju iste vrste.

Sve to vrijeme OpenAI-jeva tehnologija se također poboljšava - nadogradnja nazvana GPT-4 u roku od nekoliko mjeseci nakon izlaska ChatGPT-ja pokazuje koliko se brzo ti modeli mogu razvijati.

Velika tehnološka zvijezda

Unatoč svom čudu koje su takvi sustavi pružili, postoji i podjednaka zabrinutost. Bilo da se radi o širenju dezinformacija ili ukidanju radnih mjesta, vlade pokušavaju formulirati učinkovit način reguliranja tehnologije kojoj je suđeno da zauvijek promijeni svijet. Možda imajući u vidu kako neki od njegovih suvremenika iz Silicijske doline nisu uspjeli predvidjeti opasnosti svojih kreacija prije nego što bude prekasno, Altman se čini voljnim sudjelovati u tome kako bi to trebalo učiniti.

"Moji najgori strahovi su da će ova industrija uzrokovati značajnu štetu svijetu", rekao je Altman američkom Senatu, a njegova procjena da će vladina regulativa biti "od ključne važnosti za ublažavanje rizika" nedvojbeno je dobro odjeknula kod političara koji se nikad ne čine pretjerano impresionirani brojkama iz svijeta tehnologije.

U roku od nekoliko kratkih tjedana, Altman se susreo s američkom potpredsjednicom Kamalom Harris, francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i britanskim premijerom Rishijem Sunakom - političarima koji dijele iste nade i strahove o potencijalnim koristima i opasnostima umjetne inteligencije.

I dok EU očito nije previše impresionirana Muskovim vođenjem Twittera, a TikTok je uspio ostvariti uglavnom nemoguć zadatak ujedinjavanja demokrata i republikanaca protiv zajedničkog neprijatelja; dok se Mark Zuckerberg muči popraviti svoju reputaciju nakon skandala s Cambridge Analyticom, Altman bi mogao postati dugotrajnija tehnološka zvijezda od nekih svojih prethodnika.

Brzi odlazak i još brži povratak

Ali za slučaj da sve pođe po zlu, ranije je priznao da je "prepper" - netko tko gomila sve, od oružja do lijekova za slučaj katastrofe. Najavljujući Altmanov odlazak s mjesta izvršnog direktora OpenAI-ja, tvrtka je rekla da je analizom utvrđeno da on nije bio "dosljedno iskren u komunikaciji s upravom". Detalji nisu dostupni, iako se sugeriralo da ga njegova želja da komercijalizira proizvode tvrtke dovodi u sukob s članovima odbora koji su više usmjereni na sigurnost.

Njegov brzi povratak bio je jednako dramatičan kao i njegov odlazak, iako se činio neizbježnim s obzirom na otvorenu pobunu među osobljem OpenAI-ja.

"Volim OpenAI i sve što sam napravio u prošlih nekoliko dana bilo je u službi održavanja ovog tima i njegove misije na okupu", objavio je Altman na X-u nakon što je najavljen njegov povratak. Dok se Altman vraća na posao, višednevna borba za vlast skrenula je pozornost na sukobe oko toga kako sigurno izgraditi umjetnu inteligenciju.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.