ŠIBENSKA sutkinja Maja Šupe, poduzetnik Blaž Petrović kojemu je za mito trebala donijeti oslobađajuću presudu te odvjetnik Branimir Zmijanović uhićeni su u akciji istražitelja za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta.
Prema prvim neslužbenim informacijama sutkinja je uhićena zbog sumnje da je od poduzetnika Petrovića, koji je u javnosti poznat još od suđenja tzv. zagrebačkoj zločinačkoj organizaciji prije dvadesetak godina, primila 15 tisuća eura kako bi presudila u njegovu korist.
Sutkinja koja je oslobodila Horvatinčića
Maja Šupe je, podsjetimo, 2017. godine predsjedavala sudskim vijećem koje je povjerovalo u Horvatinčićevu obranu u kojoj je tvrdio da se zbog tzv. sinkope ne sjeća kobnog događaja. Sudsko vijeće pod njezinim vodstvom prihvatilo je tezu o sinkopi isključivo na temelju iskaza obrane, pojedinih svjedoka, vještaka i Anice Dilber Đerđe, Horvatinčićeve djevojke, koja se u trenutku sudara zabavljala s njim u gliseru, zbog čega je ta presuda u konačnici pala na višem sudu te je naloženo ponovno suđenje.
Na prvom suđenju Šupe je Horvatinčića u studenome 2015. osudila uvjetno na godinu i osam mjeseci zatvora, a smrt dvoje Talijana okvalificirana je kao njegov nehat. Na drugom suđenju, nakon što je prva presuda pala, sutkinja Šupe donijela je oslobađajuću presudu kojom je Horvatinčić oslobođen krivnje zbog sinkope.
Sudeći po podacima iz imovinske kartice koju je ispunila, Šupe nema nikakve imovine, ali ima dva kredita u SBER banci. Jedan kredit iznosi 26.766 eura, a rok otplate je 9 godina. Drugi kredit iznosi 53.540 eura, a rok otplate je 14 godina. Šupe mjesečno na otplatu kredita izdvaja ukupno 776 eura, odnosno nešto više od 5800 kuna.
Tko je Petrović?
Protiv Petrovića se vodilo i vodi više kaznenih postupaka. U postupku u kojem mu je sudila sutkinja Maja Šupe, Blaža Petrovića se u svojstvu opunomoćenika tvrtke Gambino iz Zagreba, s Ivicom Kodžomanom, tada rukovoditeljem Pravnog, kadrovskog i općeg odjela u Upravi Hrvatskih šuma, teretilo za manipulacije zemljištem kod Tisnog. Petrovića se teretilo da je Kodžomana poticao na kazneno djelo zloporabe položaja, objavio je Nacional.
Petrović je 2017. uhićen zbog prijetnji komunalnom redaru u Makarskoj, a optužen je i za utaju 15 milijuna kuna poreza.
Uhićeni odvjetnik i izašao iz HDZ-a
Među uhićenima je i Branimir Zmijanović koji do sada nije bio poznat široj javnosti. Radi se o bivšem šibenskom gradskom vijećniku koji je prije dvije godine napustio HDZ.
Navodno je do razlaza došlo nakon što njegova supruga Ljiljana Zmijanović nije izabrana za ravnateljicu NP-a Krka. Zmijanović je tvrdio da je natječaj proveden netransparentno, a samim tim i nezakonito.
Zmijanović je tvrdio da to nije istina.
"Ja sam u obrazloženju svoje istupnice kao razlog naveo ono što ću i sada ponoviti, a to je da se već duže vrijeme ne mogu identificirati s politikama stranačkog vodstva, poglavito lokalnog, koje uopće ne ulaže napore da se razriješe određene konfliktne situacije. Niti u stranci ima komunikacije, a ni demokracije, što se najbolje vidi i po izboru kandidata u 9. izbornoj jedinici za predstojeće parlamentarne izbore. Najuže vodstvo preferira stranački mainstream iz vlastitoga interesnog, privilegiranog kruga koji se stalno vrti u toj igri. Nema nikakve želje za promjenama, ni mjesta za druge i drugačije, nego se radi kako odredi najuže vodstvo, štiteći partikularne interese", rekao je tada za lokalni portal Šibenski.hr.
U tijeku su pretrage, uhićene će ispitati Uskok
Uskok i policija su, ne navodeći identitete, potvrdili da su u tijeku uhićenja i provođenja hitnih dokaznih radnji.
"Navedene radnje provode se na području Grada Zagreba, Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije prema više hrvatskih državljana za koje se osnovano sumnja da su počinili koruptivna kaznena djela. U ovom trenutku može se potvrditi da se, među ostalima, postupa i prema sutkinji Općinskog suda u Šibeniku", navode u priopćenju.
Uskok je izvijestio da će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost, dok u policiji kažu da će uhićeni nakon kaznene prijave biti predani pritvorskom nadzorniku u Splitu.
Temeljem naloga suca istrage splitskog Županijskog suda u tijeku su pretrage domova i ureda, a uhićene potom očekuje ispitivanje u splitskom Uskoku.
Zatraži li tužiteljstvo za njih istražni zatvor, o tome će odlučivati sudac istrage Županijskog suda u Splitu.