Screenshot: Google maps/Streetview
U SPLITSKOM Trgovačkom sudu jučer je ponovno odobrena predstečajna nagodba za posrnuli građevinski gigant Konstruktor, koji se posljednjih godina poteže po medijima više zbog financijskih problema i neisplata plaća radnicima, nego po uspješnim projektima.
Ovo je drugo rješenje splitskog suda za Konstruktor. Prije godinu i pol Visoki trgovački sud ukinuo je prvo rješenje kojim je također bilo odobreno sklapanje predstečajne nagodbe za Konstruktor-inženjering. Društvo koje vodi Željko Žderić završilo je u nagodbi sa gotovo dvije milijarde kuna duga.
Nagodba bez mogućnosti naplate
Predmet je vraćen na ponovnu odluku jer po mišljenju VTS-a, nagodba nije osiguravala vjerovnicima naplatu njihovih potraživanja. Zaključeno je kako odobrena predstečajna nagodba nad Konstruktorom nema snagu ovršne isprave jer nisu vidljivi predmet, vrsta, opseg i vrijeme ispunjenja obveze koja se sastoji u pretvaranju tražbina u temeljni kapital, niti iz nje proizlazi mogućnost ostvarenja te tražbine bez suglasnosti trećih osoba.
Sklopljena nagodba bi, naime, morala omogućiti vjerovnicima prisilno ostvarenje njihovih potraživanja nakon isteka roka za dobrovoljno ispunjenje, jer bi se u suprotnom unaprijed prihvatila mogućnost da vjerovnici neće moći prisilno ostvariti svoje tražbine.
Strateški partner
Među ostalim, trebalo je održati skupštinu društva prije sklapanja nagodbe, što je, kaže odvjetnik Konstruktora Tomislav Krka, i učinjeno.
"Nakon što je zaključena nagodba kod Fine, sud ju je potvrdio, no neki su uložili žalbu pa je Visoki trgovački sud ukinuo odluku i vratio je uz obrazloženje da, što se tiče pretvaranja potraživanja u dionice, treba prvo održati skupštinu pa izvršiti upis u Trgovački sud i onda zaključiti nagodbu. Nakon ukidnog rješenja održana je Skupština, donesena odluka o povećanju temeljnog kapitala, provedeno je u Trgovačkom sudu i nakon toga se krenulo u zaključenje sudske nagodbe. Ukoliko nagodba postane pravomoćna, tada će trebati po njoj postupiti. U prvom redu, isplatiti tekuće obveze koje su nastale. Imamo strateškog partnera koji bi to isplatio, a nakon toga bi se sve obveze trebale isplatiti po toj nagodbi. Plaće radnika u prvom redu idu na naplatu i one nisu regulirane nagodbom, već zakonom da se sve zaostale plaće moraju isplatiti nakon što nagodba postane pravomoćna. Evidentiran je iznos neisplaćenih plaća sa doprinosima od 44 milijuna kuna", kazao nam je Krka.
Konstruktor ide dalje
Smatra da bi bilo vrlo poželjno da nagodba što prije postane pravomoćna.
"Konstruktor ide dalje, samo bi bilo vrlo bitno da u ovom trenutku nagodba postane pravomoćna. Jer prije tri godine, kada je zaključena nagodba, da je ona postala pravomoćna, mi bi po njoj morali postupiti. Ako sada opet bude neka žalba protiv nagodbe, opet će biti problem. Jer po nagodbi ne možemo postupiti sve dok nije pravomoćna. Bilo bi dobro da postane pravomoćna da možemo isplatiti i radnike i doprinose", kaže Krka.
500 vjerovnika
Na ročištu u splitskom Trgovačkom sudu, bilo je i onih koji nisu bili za sklapanje predstečajne nagodbe. Jedan od vjerovnika bio je prilično iznerviran. Došao je do sutkinje i stavio joj papire na stol. "Tražim da se ovi falsifikati isprave", bio je vrlo odlučan.
Odvjetnik Krka ne zna o čemu se točno radi.
"U ovako velikom broju, možda se potkrala neka greška za nekog od vjerovnika. To je vrlo mali dio u odnosu na ukupno potraživanje. Nekih 400 tisuća kuna. Ne kažem da je malo za privatnika. On tvrdi da se potkrala greška i da bi je trebalo ispraviti. Mi nemamo ništa protiv toga. Da se utvrdi i ispravi. Ako nije greška, onda on ima pravo pokrenuti postupak. Nama je teško reći među 500 vjerovnika je li se potkrala greška", kazao je Krka.