U blizini središta naše galaksije otkriveno tajanstveno tijelo koje treperi

Ilustracija: Wikipedia/Brian Thieme/Aaron Price

IZGLEDA da se u blizini središta naše galaksije odvija pravi mali misterij. Naime, astronomi su na nekih 25.000 svjetlosnih godina udaljenosti od Zemlje pronašli čudnu zvijezdu koja je prije nekoliko mjeseci počela treperiti, zatim skoro nestala te se na kraju ponovno pojavila.

Znanstvenici vjeruju da bi zvijezda VVV-WIT-08 mogla pripadati novoj klasi zvijezda - divovskim zvijerima koje su 100 puta veće od Sunca, koje svakih nekoliko desetljeća zamrači (prekrije pogled prema našem smjeru) neko drugo misteriozno tijelo u njenoj orbiti.

Neobičan pad svjetlosti

Iako je, relativno gledajući, svemir uglavnom prazan, uvijek je moguće da će se neke zvijezde i objekti u nekom trenutku posložiti na takav način da sa Zemlje izgleda kao da zvijezdi pada sjaj. No nije uvijek lako odgonetnuti što to točno blokira naš pogled prema ovom udaljenom suncu. Neki divovski planet? Svemirska prašina? Ostaci s nekog objekta?

Slučaj zvijezde VVV-WIT-08 je podosta neobičan. Iako su znanstvenici zabilježili pad svjetlosti i kod drugih zvijezda, ni jedan nije bio tako izražajan. Astronomi smatraju da bi krivac za ovo zatamnjenje mogla biti druga zvijezda ili planet, okružen gustim neprozirnim diskom prašine, koji orbitira oko VVV-WIT-08 te ju u potpunosti prekriva kada prođe ispred našeg pogleda, piše Science Alert.

"Nevjerojatno je da smo upravo promatrali kako tamni, veliki i izduženi objekt prolazi između nas i neke daleke zvijezde te sada možemo razmišljati od kuda on potječe", rekao je astronom Sergej Koposov sa Sveučilišta u Edinburghu.

Zanimljiv solarni sustav

Ovo nije prvi put da su znanstvenici pronašli sustav s orbitalnim pratiteljem koji ima divovski disk. Jedan od dobro poznatih primjera je divovska zvijezda Almaaz (Epsilon Aurigae) s objektom na 27-godišnjoj orbiti koji tijekom 730 dana prigušuje sjaj zvijezde za oko 50 posto.

Zatim imamo sustav TYC 2505-672-1, crvenu divovsku zvijezdu s prašnjavim suputnikom u 69-godišnjoj orbiti koja pomračuje zvijezdu u razdoblju od 3.5 godine.

Podaci pokazuju da je smanjenje svjetlosti trajalo nekih 200 dana, pri čemu je sjaj zvijezde u jednom trenutku pao i za 97 posto. Točno orbitalno razdoblje objekta koji prekriva zvijezdu je za sada nepoznato, ali prema matematičkom modelu, radi se o nekoliko desetljeća.

Istraživanje naziva VVV-WIT-08: the giant star that blinked objavljeno je u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.