EGIPATSKI arheolozi su objavili detalje o drevnoj pogrebnoj dvorani s mumijama i radionici za balzamiranje koji su otkriveni na dubini od 30 metara, nedaleko od nekropole Sakare, južno od Kaira. Arheolozi se nadaju da će radionica za balzamiranje otkriti nova saznanja o kemijskom sastavu ulja koja su drevni Egipćani koristili za mumificiranje svojih mrtvih.
Pogrebno okno, staro više od 2000 godina, potječe iz saitsko-perzijskog razdoblja (26. dinastija) od 664. do 404. godine prije Krista. Podzemna dvorana s 33 mumije te kamenim sarkofazima je otkrivena u travnju ove godine. "Ovo otkriće će nam pomoći da identificiramo vrste ulja korištenih u procesu balzamiranja i njihov kemijski sastav te ćemo tako utvrditi o kojim se točno uljima radi", kazao je Ramadan Badry Hussein, voditelj iskapanja.
Unutar pogrebne sobe pronađeno je više stotina manjih predmeta, poput vrčeva i ostalih raznih posuda. Najvažniji pronađeni predmet je pozlaćena srebrna maska, druga takva koja je ikada otkrivena. Ove godine otkriven je cijeli niz artefakata koji potječu iz starog Egipta, uključujući i grobnicu na platou Gize koja je stara 4400 godina, te nekropolu u Meni, južno od Kaira.