U Kini se pojavila afrička svinjska kuga, cijene svinjetine naglo rastu

Ilustracija: Hrvoje Jelavic

CIJENE svinjetine počele su naglo rasti na svjetskim tržištima, prema UN-ovoj Organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO), a glavni je razlog pojava afričke svinjske kuge u Kini.

U Kini i na čikaškoj burzi cijene svinjetine su prema FAO-u porasle do 50 posto, a u Europi su od početka ožujka u plusu 18 posto, što se vremenski poklopilo s nastojanjima velikih uvoznika Japana i Južne Koreje da nagomilaju zalihe zbog mogućih poremećaja u opskrbi, objavila je kompanija za istraživanje robnih tržišta Cyclope.

U Francuskoj i Njemačkoj cijene su "od početka godine zbog Kine porasle 30 posto", ocjenjuje tržišta poljoprivrednih sirovina u francuskoj banci Credit Agricole Jean-Paul Simier, autor poglavlja o mesu u novom godišnjem izvješću Cyclopea.

Kina je najveći proizvođač i potrošač svinjetine u svijetu, a zbog epidemije afričke svinjske kuge prisiljena je uništiti velik broj životinja pa bi cijene svinjetine mogle skočiti na do sada neviđene razine.

Smrtonosna za svinje

Afrička svinjska kuga nije opasna za ljude, ali je smrtonosna za domaće i divlje svinje, a epidemija se u Kini počela širiti prošle godine. Kineski dužnosnici priopćili su da su stotine tisuća svinja uništene kako bi se spriječilo širenje bolesti.

Unatoč mjerama afrička svinjska kuga nastavila se širiti i naposljetku je pogodila i ključnu kinesku regiju za uzgoj svinja Sečuan.

"Epidemija afričke svinjske kuge (ASF) u istočnoj Aziji vjerojatno će zamjetno utjecati na tržišta mesa i stočne hrane širom svijeta", procijenio je FAO u polugodišnjem izvješću o tržištima hrane objavljenom sredinom mjeseca.

UN-ova agencija za hranu i poljoprivredu upozorava na "teškoće s očuvanjem adekvatne opskrbe mesom u pogođenim zemljama", ističući da su prema izvješćima vladinih dužnosnika, izvora u poljoprivrednom sektoru i medija, kineske vlasti možda do sada uništile do 20 posto fonda.

Simier pak procjenjuje da bi se kineska proizvodnja svinjskog mesa ove godine mogla smanjiti za 10 posto, odnosno skoro šest milijuna tona.

"I to je već strašno puno jer međunarodna trgovina mesom iznosi tek oko 10 milijuna tona godišnje", kazao je.

"Ako se situacija s bolešću otme kontroli, cijene svinjetine mogle bi dosegnuti do sada neviđene razine", upozorava analitičar Credit Agricolea.