NJEMAČKI industrijski konglomerat Siemens izložen je pritisku ekoloških aktivista koji su za danas najavili prosvjede u više njemačkih gradova zbog sudjelovanja kompanije u kontroverznom projektu gradnje rudnika ugljena u požarima opustošenoj Australiji.
Njemačka podružnica međunarodnog pokreta mladih za okoliš FridaysForFuture planira prosvjede pred Siemensovim uredima u nekoliko njemačkih gradova, uključujući i München, gdje se nalazi sjedište tvrtke.
Direktor Siemensa bi se trebao naći s 23-godišnjom aktivisticom
Izvršni direktor Siemensa Joe Kaeser trebao bi se sastati s 23-godišnjom aktivisticom Luisom Neubauer, najistaknutijom figurom njemačkog dijela pokreta. Glasnogovornik tvrtke potvrdio je jučer da su joj uputili poziv na razgovor.
Prosvjed je usmjeren protiv kontroverznih planova indijske industrijske grupe Adani o gradnji rudnika ugljena u australskom Queenslandu. Siemens bi trebao isporučiti sustav željezničke signalizacije za taj projekt.
Australski ekološki aktivisti godinama se protive gradnji rudnika
Australski ekološki aktivisti godinama se protive gradnji rudnika koji bi trebao proizvoditi do 60 milijuna tona ugljena godišnje.
Siemens je izložen pritisku kao partner u projektu te je u prosincu odlučilo preispitati narudžbu čija se vrijednost procjenjuje na nekih 20 milijuna eura.
Odluka bi mogla biti donesena uskoro, kažu izvori u tvrtki.
"Jako ozbiljno pristupamo toj temi i izdvojit ćemo potrebno vrijeme za upoznavanje s različitim mišljenjima i za raspravu", rekao je Siemensov glasnogovornik.
Aktivist pokreta FridaysForFuture Nick Heubeck optimističan je u pogledu poziva tvrtke da razgovaraju o tom problemu.
Protiv Siemensa su danas prosvjedovale i australske ekološke skupine
"Stvorili smo toliko snažan pritisak u Njemačkoj i Australiji da je sasvim moguće da će Siemens donijeti - po našem mišljenju - razumnu odluku s obzirom na iznos od 20 milijuna eura", rekao je Heubeck.
Protiv Siemensa su danas prosvjedovale i australske ekološke skupine za očuvanje prirode i za zaštitu klime.
Kampanja "Zaustavimo Adani" želi zapriječiti Siemensovo sudjelovanje u projektu, koje je po mišljenju aktivista ključno jer bi indijskoj tvrtki trebalo osigurati pristup bazenu ugljena Galilee. Trenutno u tom dijelu Australije nema rudnika ugljena.
"Oči cijelog svijeta uprte su u Australiju, gdje su klimatske promjene prouzročile najstrašniju sezonu požara u povijesti. Bilo bi sramotno kada bi Siemens odlučio poduprijeti rudnik ugljena zbog kojeg će budući požari biti još strašniji", rekao je aktivist australske Zaklade za zaštitu prirode Christian Slattery.
Od početka sezone požara u Australiji, već u rujnu, ranije no što je uobičajeno, požarima je zahvaćeno više od 10 milijuna hektara, što odgovara površini Južne Koreje. Stradalo je najmanje 27 osoba, uništeno je nekoliko tisuća domova, a vlasti su danas pozvale gotovo 250 tisuća ljudi na evakuaciju zbog širenja požara.
Ekolozi sa Sveučilišta u Sydneyju procjenjuju da je u požarima stradalo ili je ozlijeđeno čak milijardu životinja.