I saborska oporba pohvalila je danas Vladin prijedlog da se od 1. ožujka udvostruči iznos jednokratne naknade za novorođeno dijete, a da limit naknade za roditeljski dopust raste na 3000 eura, ali i poručila da to nije ni cjelovit niti sustavan odgovor na obiteljsku politiku.
Svako proširenje prava je dobrodošlo, no nama treba novi, cjelovit i jednostavan zakon, kazala je Anita Curiš Krok (Klub SDP-a) u raspravi o izmjenama zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koje donose veće naknade.
Sabina Glasovac (SDP) dodaje da će roditeljima to privremeno donijeti olakšanje, no da zbog inflacije, neće imati veći učinak.
Roditeljima je veliki problem nedostupnost priuštivog stanovanja, kao i nepostojanje univerzalnog dječjeg doplatka, naglašava.
Univerzalni dječji doplatak ima polovica država članica EU, napomenula je Jelena Miloš (Možemo) te pozvala da se on uvede. Pita i zašto sve naknade ne rastu redovito i ne usklađuju se s troškovima života s obzirom na inflaciju.
I Marin Miletić (Most) zagovara uvođenje jedinstvenog dječjeg doplatka, te priznaje i da se „puno toga pomaknulo“.
No, Ante Kujundžić (Most), posvojitelj troje djece, drži da je predloženi zakon diskriminatoran „prema onima prema kojima ne bi trebao“, a to su posvojitelji. Oni su diskriminirani u odnosu na biološke roditelje, naglasio je i poručio kako posvojitelji traže da budu u istoj kategoriji kao i svi ostali roditelji.
Zastupnici većine redom hvale povećanje naknada, od 1. ožujka jednokratna naknada za novorođeno dijete udvostručuje se s 309 na 618 eura, a limit naknade roditeljskog dopusta u trajanju šest mjeseci za jedno ili dvoje djece ako ga koristi jedan roditelj ili osam mjeseci ako ga koriste oba, povećava se s 995 na 3000 eura neto.
Danijela Blažanović (HDZ) podsjeća da je koncem 1999., odnosno 2000. za prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta dobivala 'ni pola plaće, a za drugih šest niti četvrtinu'.
Ima li država dovoljno novčanih sredstava da pokrije ta povećanja i koliko će korisnika njima biti obuhvaćeno?, zanimalo je Marijanu Petir (NZ).
Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić odgovara potvrdno, navodi da je za provedbu zakona u ovoj godini osigurano 474 milijuna eura, u idućoj 521 milijun, a u 2027. gotovo 550 milijuna eura.
„Radili smo procjenu, ove mjere obuhvatit će više od 95 posto korisnika“, kaže ministar i dodaje kako država preko njih šalje „snažnu potporu roditeljima i djeci da država počinje brinuti“.
Ističe i da su ponuđene mjere važan iskorak u jačanju pronatalitetnih i obiteljskih politika, da bi dostupnost ovih potpora trebala potaknuti roditelje na zasnivanje i proširenje obitelji. „No, novac ne rađa djecu, nego sveukupni pristup u društvu i sigurnost koju treba osigurati izvršna vlast“, izjavio je Šipić.
Izrazio je nadu da će produženje očinskog dopusta, s 10 na 20 radnih dana, potaknuti veći broj očeva da ga koriste. Do sada ga je koristilo njih 16.000, nadam se da će nakon prihvaćanja zakona njihov broj povećati, dodao je.
Odgovarajući Ivici Kukavici (DP), objasnio da će svim korisnicima potpora, koji će se 1. ožujka „naći u korištenju prava“, HZZO po službenoj dužnosti obračunati novu, uvećanu potporu.
U odnosu na jednokratnu novčanu potporu za novorođeno dijete, roditelji će za djecu rođenu u razdoblju od šest mjeseci prije stupanja na snagu ovog zakona ili posvojenu djecu, ostvariti pravo u visini koja je utvrđena izmjenama, odnosno Zavod će po službenoj dužnosti obračunati i isplatiti razliku novčane potpore do iznosa 618 eura, rekao je ministar demografije.
Raspravu o izmjenama predmetnog Zakona, Sabor večeras nije završio, pa će ju nastaviti ujutro.
Prvi je na redu Ivan Račan (SDP), pa mu javite, rekao je potpredsjednik Sabora Furio Radin i u 20 sati zaključio današnji rad.