U Siriji živi sirotinja, ekonomija im je razvaljena. Što će se sad događati?

Foto: EPA

Više od desetljeća građanskog rata i sankcija ostavilo je sirijsku ekonomiju u ruševinama, piše CNN u manjoj analizi ekonomskih prilika u Siriji. Procjenjuje se da 90% stanovništva živi ispod granice siromaštva, a više od polovice populacije suočava se s akutnom nesigurnošću u opskrbi hranom, prema podacima humanitarnih službenika Ujedinjenih naroda.

Bruto domaći proizvod Sirije procjenjuje se da je pao za više od 85% od izbijanja građanskog rata 2011. godine, prema analizi Capital Economicsa. Ionako mala proizvodnja nafte sada iznosi manje od 100.000 barela dnevno — "statistička greška u globalnoj proizvodnji nafte", kako je navela ova konzultantska kuća u bilješci u ponedjeljak.

Inflacija je dosegla 115% u 2023. godini, prema procjeni Svjetske banke, koja također predviđa da će se ekonomija zemlje smanjiti za 1,5% ove godine.

Ta ekonomska kriza predstavlja veliki izazov za raznoliku grupu sirijskih pobunjeničkih snaga dok preuzimaju vlast. Najistaknutija među tim pobunjeničkim grupama je Hayat Tahrir Al-Sham (HTS), bivša podružnica Al-Qaide, koja i dalje podliježe sankcijama Sjedinjenih Država, Europe i Ujedinjenih naroda zbog svoje terorističke oznake.

"Već sada postoje rasprave u nekoliko zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, o tome treba li HTS biti uklonjen s liste terorističkih organizacija", izjavila je Aniseh Bassiri Tabrizi, pridružena istraživačica u britanskom think tanku Chatham House i viša analitičarka u konzultantskoj tvrtki Control Risks.

"Minimalno, istražit će se različite opozicijske grupe koje su sada uključene u post-Asadovu Siriju kako bi se utvrdilo može li se s njima na neki način surađivati", što će utjecati na primjenu sankcija, dodala je Bassiri Tabrizi.

Napomenula je i da bi natjecanje za naftne rezerve moglo biti jedno od ključnih područja sukoba među opozicijskim grupama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.