DOK se cijeli svijet bori s pandemijom koronavirusa i s nestrpljenjem iščekuje početak cijepljenja kako bi vidio reakcije, istovremeno je veliki broj žena u opasnosti od drugog virusa. Riječ je o HPV-u (humani papiloma virus), koji uzrokuje rak vrata maternice i protiv kojeg se provodi cijepljenje u Hrvatskoj, a ujedno je i riječ o jedinom cjepivu protiv nekog tipa karcinoma.
U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" provodi se cijepljenje protiv HPV-a za učenike osmih razreda osnovnih škola, a dr. Tatjana Petričević Vidović, voditeljica Službe za školsku i adolescentnu medicinu iz Štampara, za Index je otkrila da se u Zagrebu ove godine cijepilo tek 23 posto osnovnoškolaca. Cijepljenje je na neko vrijeme zaustavila i pandemija koronavirusa.
"Godišnje se u svijetu dijagnosticira oko 500.000 novih slučajeva raka vrata maternice, a gotovo 300.000 žena umire od te bolesti. Procjenjuje se da godišnje u Hrvatskoj od raka vrata maternice, koji je izravno povezan s virusom HPV-a, obolijeva više od 300 žena, a umire oko 100 žena. Nijedna vrsta raka nema tako čvrstu uzročno-posljedičnu vezu kao HPV i rak vrata maternice, pa se u čak 99.7% slučajeva karcinoma može dokazati infekcija HPV-om", istaknula je dr. Tatjana Petričević Vidović za Index.
Riječ o drugom najčešćem raku kod žena, koji je ujedno i treći uzrok smrtnosti od raka kod pripadnica ženskog spola.
Provedba cijepljenja u školskoj godini 2019./20. započela je početkom prosinca 2019. godine i interes roditelja je, navodi, bio iznimno dobar, što je zasigurno, tvrdi, rezultat dugogodišnjeg rada na promociji cijepljenja protiv HPV infekcija u gradu Zagrebu, uz potporu Gradskog ureda za zdravstvo.
"O tome svjedoči rast obuhvata procijepljenosti u školskoj godini 2018./19. na 32% generacije učenika osnovnih škola grada Zagreba. Cijepljenje se redovno odvijalo do ožujka 2020. godine, kada 11. 3. 2020. biva donesena Odluka ministra zdravstva o proglašenju epidemije bolesti COVID-19, uzrokovane virusom SARS-Cov-2, što je rezultiralo promjenama u dostupnosti zdravstvenog sustava. 16. ožujka 2020. obustavljena je redovna nastava, a 28. ožujka donesene su Preporuke o provedbi Programa obveznog cijepljenja tijekom epidemije COVID-19, verzija 1, kojom se obustavlja program cijepljenja (s iznimkom primovakcinacije dojenčadi). Normalizacijom aktivnosti zdravstvenog sustava, nakon 4. svibnja 2020., nastavljena je provedba cijepljenja", kazala je dr. Petričević Vidović.
U školskoj godini 2019./20. u Zagrebu je zasad, kaže, cijepljeno 966 djevojčica (28.5%) i 633 dječaka (18.1%), što predstavlja ukupni obuhvat od 23.2% populacije učenika osmih razreda osnovnih škola u gradu Zagrebu.
"Pozitivna je činjenica da je odlukom Ministarstva zdravstva dana mogućnost besplatnog cijepljenja svih osoba do 25. godine te je u školskoj i akademskoj godini 2019./20. u Zagrebu nadoknadno cijepljeno 188 srednjoškolaca te 734 studenta", dodala je.
Ističe kako je važno naglasiti da korištenjem dostupnih mjera preventivne zdravstvene zaštite, a to su zdravstveni odgoj i edukacija, cijepljenje protiv HPV infekcija i preventivni pregledi (PAPA test kod žena), postoji mogućnost gotovo potpunog sprječavanja razvoja teških posljedica za zdravlje žena i muškaraca.
Kako bi se postigla željena učinkovitost cijepljenja, navodi kako se preporučuje cijepiti mlade prije ulaska u spolni život, a ujedno cijepljenje u mlađoj životnoj dobi rezultira boljim imunološkim odgovorom i višom razinom zaštitnog titra protutijela.
Zanimalo nas je kakve su nuspojave i koliko dugo to cjepivo pruža zaštitu.
"Sadašnja iskustva i znanstvene spoznaje govore da odgovarajuća razina zaštite postoji i deset godina nakon cijepljenja. Nuspojave, kojih se roditelji obično boje, blage su i rijetko se javljaju (bol, oteklina ili crvenilo oko mjesta aplikacije, glavobolja, lagano povišena temperatura i slično)", kazala je.
Cijepljenje se provodi u školskim ambulantama NZJZ-a "Dr. A. Štampar" u Zagrebu te u školskim ambulantama županijskih zavoda za javno zdravstvo.
Kako smo već i prijašnjih godina pisali, dosta roditelja pruža otpor i ne želi cijepiti svoju djecu pa smo zamolili liječnicu školske medicine da nam to komentira.
>>Hrvati ne žele jedino cjepivo protiv raka: "Misle da djeci daju dozvolu za seks ako ih cijepe""
"Roditelji ne mogu zaštititi mlade od svih neželjenih događaja tijekom odrastanja, ali ono što mogu i moraju učiniti jest osigurati djetetu dostupnu razinu zdravstvene zaštite. Ako govorimo o zaštiti reprodukcijskog zdravlja mladih, to je svakako cijepljenje protiv HPV infekcija", istaknula je.
"Infekcije humanim papiloma virusima predstavljaju najčešće virusne spolno prenosive infekcije, a prenose se ne samo svim oblicima spolnog odnosa (vaginalni, analni, oralni) sa zaraženom osobom nego je ponekad dovoljan i kontakt kože na kožu ili sluznicu genitalne i perigenitalne regije", kazala je dr. Petričević Vidović.