U KLINICI ZA PSIHIJATRIJU VRAPČE dovršena je izgradnja Centra za forenzičku psihijatriju.
Projekt je vrijedan 68,3 milijuna kuna, a u centru je smješteno 70 psihički oboljelih osoba za koje je utvrđeno da su u vrijeme počinjenja kaznenog djela bili u stanju neubrojivosti.
Stožerna ustanova za forenzičku psihijatriju
Moderno opremljeni centar uz bolesničke sobe sa sanitarnim prostorom raspolaže ambulantom, dnevnim boravkom, radnim sobama, prostorom za terapiju i rekreaciju pacijenata te kontrolnom sobom i predavaonicom s dokumentacijskim centrom i bibliotekom.
To zdanje izgrađeno u bolničkom kompleksu otvoreno je još krajem prošle godine u povodu 139. obljetnice bolnice Vrapče, a danas je svečano označen završetak projekta s obzirom na to da se od kraja lipnja do kraja rujna provodilo njegovo opremanje.
Klinika Vrapče od svog je početka poznata kao stožerna ustanova za forenzičku psihijatriju, vještačenje, liječenje i čuvanje pacijenata koji su u neubrojivom stanju počinili neki zločin.
Poseban odjel za forenzičke pacijente otvoren je 1956., od 1970-ih smještena je u zgradi koja je sagrađena 1879., a od 2006. preseljena je u derutnu zgradu tzv. "devetke" koja također nije odgovarala uvjetima za pacijente i njihovo čuvanje, ali ni medicinsko osoblje.
Zbog neadekvatnih uvjeta izgradnju forenzike potaknuo je još 1998. pokojni ravnatelj Klinike Vlado Jukić, koji je godinama pokušavao ishoditi uvrštenje novog centra u državni proračun, rekla je ravnateljica bolnice Petrana Brečić dodavši da će se centar zvati po Jukiću.
Jukiću je provedba te ideje olakšana nakon što je Europski odbor za sprječavanje mučenja i neljudskog postupanja prilikom dvaju posjeta bolnici izrazio zabrinutost uvjetima i preporučio da se izgradnja novog odjela tretira kao prioritet.
Pacijenti smješteni u dvokrevetnim i jednokrevetnim sobama
Odluka da se projekt financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj donesena je 2015. a Grad Zagreba dao je za projekt oko 5,2 milijuna kuna.
Za razliku od prijašnjih soba u starim zgradama, gdje su pacijenti boravili u sobama s deset kreveta, sada su smješteni u dvokrevetnim i jednokrevetnim sobama sa sanitarnim prostorom, a imaju i zajedničke prostorije, gdje mogu i kuhati.
U centru je smješteno 70 pacijenata koji na raspolaganju imaju rekreacijske i terapijske sadržaje na zatvorenom, kao i u otvorenom prostoru u zaštićenom krugu centra.
O njima skrbe 72 zaposlenika, uključujući pet psihijatara, te po jednog psihologa, socijalnog pedagoga, socijalnog radnika i radnog terapeuta.
Na liječenju i čuvanju u centru završe osobe za koje se tijekom istrage ili suđenja vještačenjem utvrdi da su za vrijeme počinjenja zločina bili neubrojivi.
Najčešće je riječ o šizofreniji i psihotičnim poremećajima kod osoba koje su počinile ubojstvo, pokušaj ubojstva, napad na službenu osobu ili nanošenje ozljeda.
U centru mogu ostati najdulje onoliko koliko je kaznenim zakonom propisana kazna za počinjeno nedjelo.